V rámci kontrolního dne se v Jičíně v ulici Smiřických sešli památkáři s pracovníky životního prostředí na jednání zástupců města a dodavatele stavebních prací, konkrétně opravy jičínské městské ohradní zdi v rámci probíhajících úprav zámeckého parku. Tíživým bodem jednání bylo statické narušení části ohradní zdi zámecké zahrady vlivem působení kořenového systému vzrostlého jerlínu japonského nedaleko této stavby pod budovou zámku. Jak zabránit zřícení nakloněné stěny při současném zachování hodnotného stromu se ukázalo být tvrdým oříškem, k jehož rozlousknutí bude nevyhnutelná spolupráce odborného statika.

Vzácnost

Statný strom je jerlín japonský – sofora japonská- z čeledi bobovité. Jedná se o stejný rostlinný druh okrasného stromu, jaký například roste ve Francouzské zahradě lednického zámeckého parku, kde byl pravděpodobně vysazen při rozšiřování parku v novobarokním francouzském stylu v letech 1884-1887 podle plánů architekta Michelliho, a je chráněn jako součást areálu UNESCO.

Tento opadavý strom (vzácněji se vyskytuje i jako keř) se vzdušnou, rozložitou korunou dorůstá u nás do výšky 25 m. Listy dlouhé 15 až 25 cm a složené ze 7 až 17 vejčitých, na líci lesklých lístků opadávají v listopadu, později než ostatní listnáče.

Kvete v červenci a srpnu drobnými bledě žlutými, někdy narůžovělými kvítky, uspořádanými ve velkých koncových latách, dlouhých 15 až 30 cm. Jsou vonné a silně medují. Poprvé kvete ve věku 20 až 25 let. Této na půdu nenáročné dřevině nevadí sucho a výborně snáší městské prostředí. Je poměrně odolná proti mrazu, ale miluje dostatek světla, při zastínění jí řídne koruna. Strom pochází ze střední Číny a Koreje, v Japonsku a dalších zemích se vyskytuje jen pěstovaný, místy zplanělý. V Evropě byl vysazován od roku 1747, v Čechách až od roku 1835.

Porušená opěrná zeď z pískovcových bloků je jako součást zámecké zahrady kulturní památkou. Původní Valdštejnovo hospodářské zázemí zámku bylo na zahradu upraveno v rámci rozsáhlé výstavby reprezentativních budov v této části města (škola, spořitelna, divadlo, obchodní akademie) na konci 30. let 20. století podle návrhů zahradního architekta B. Duchače – Vyskočila z Prahy a ing. arch. Čeňka Musila. Na realizaci stavby se podstatnou měrou podílela Obecní spořitelna města Jičína.

Je pravděpodobné, že strom s upravenou kamennou zdí zde spolu stojí od 30. let minulého století, a záleží na nás, zda tomu tak bude i nadále.

LENKA NYKLOVÁ