Daniel Vaníček, student čtvrtého ročníku, zvítězil v celostátní soutěží v programování CNC obráběcích strojů, v takzvaném systému Siemens.

Klání se uskutečnilo 11. září v Brně. Celá třída čtvrťáků pod dozorem učitele Zdeňka Kořínka si do této moravské metropole udělala výlet. Kompetici uspořádal Svaz strojírenské technologie, který je volně napojen na ministerstvo průmyslu a obchodu. Jedná se o každoroční podnik. Jičínská škola letos měla šest želízek v ohni.

Podivná součástka
„Ptal jsem se hodnotitelů, proč ocenili zrovna Daniela. Řekli mi, že projevil mimořádnou schopnost improvizace a dokázal se přizpůsobit netradičnímu zadání," konstatoval Zdeněk Kořínek.

Součástka vyrobená počítačovým programováním.V čem vlastně soutěž spočívala? Studenti museli v časovém limitu napsat program, podle kterého by obráběcí stroj vyrobil předem zadanou součástku. A toto zadání soutěžící velmi překvapilo! Komponent totiž nebyl úplně klasickou destičkou s otvory pro nýty, zkrátka tím, co si každý laik i odborník pod pojmem „součástka" představí. Soutěžící totiž museli stroji poručit, aby správně vymodeloval ženskou siluetu.

„Strojírenství mě vždy lákalo. Jsem rád, že jsem všechny vítězstvím potěšil," řekl mladý brilantní programátor. Soutěž probíhala po jednotlivých kolech. „To naše jsme vyhráli a mohli jsme jet domů. Jenže pak naše škola od pořadatelů obdržela dopis, že jsem se stal celkovým vítězem," popsal svůj šok Daniel Vaníček.

A protože takový úspěch si žádá pořádnou oslavu, do Jičína se v prvním listopadovém dnu sjelo několik osobností, v čele se senátorem Josefem Táborským. Konalo se slavnostní vyhlášení vítěze, který dostal ocenění v podobě diplomu, aku-nářadí a tabletu. „Jenže ten tablet jsem ještě ani nerozbalil," dodal student.

„Systém soutěže mě trochu zaráží. Jednoduše přišlo oznámení, že jsme vyhráli, ale nedozvěděli jsme se nic o celkovém pořadí. Ale na tom teď nezáleží," podotkl Zdeněk Kořínek.

„Co se týče proslovů, potěšil nás starosta Jiří Liška. Řekl něco ve smyslu, že si přeje, aby náš vítěz zůstal i nadále tak skromný a pečlivý, jako je teď," shrnul na závěr.