Česká pošta oslovuje s nabídkou smluvního partnerství přednostně obecní úřady, pokud ty o spolupráci nestojí nebo služby například z personálních důvodů nemohou zajistit, obrací se pošta na soukromníky. Na Jičínsku by s provozem mohla pomoci Jednota, spotřební družstvo Nová Paka. Jeho předseda Miroslav Chudoba se převodu poštovních služeb na některé prodejny nebrání – větší občanská obslužnost na jednom místě by podle něj mohla pomoct i vesnickým prodejnám.

První obcí na Jičínsku, kde začala fungovat pobočka České pošty Pošta Partner, je obec Střevač. Byla otevřena 1. května letošního roku a její sídlo je na obecním úřadě. Pod svá ochranná křídla si ji vzala sama starostka Jaroslava Rychnová, která je se službou zatím velmi spokojena. „Už dříve jsem na poště pracovala, takže jsem v tom zběhlá. Vůbec mi to nepřijde těžké, řekla bych, že ta práce je možná i o něco jednodušší," říká. I místním občanům nová forma pošty vyhovuje.

„Nemyslím si, že by lidé byli nespokojení. Ono se až tak moc nezměnilo, vlastně by se dalo říci, že jiný je jenom název a místo, kde se pošta nachází. Také došlo k úpravě pracovní doby, která je teď o něco delší," dodává starostka.

Ve Veliši už jsou přípravy na otevření pobočky v plném proudu. Poštovní služby se nikam stěhovat nebudou a zůstanou na stejném místě, jako tomu bylo doposud. Obec by ale tyto prostory před otevřením chtěla alespoň částečně zvelebit a rozhodla se na vlastní náklady nakoupit nové vybavení. „Občané by vůbec neměli poznat, že k nějaké změně došlo. Veškeré služby zůstanou stejné. Jediná možná citelnější změna pro místní bude úprava pracovní doby, ale ani tady nepůjde o nic radikálního," vysvětluje starostka obce Naďa Bíšková.

V obci Samšina pošta zatím zůstává. „Souhlas se zrušením pošty jsem nepodepsal, podepsal jsem pouze to, že budu podporovat převzetí poštovních služeb Jednotou," nastínil starosta Knížek.