Psal soustředěně, stručně a jasně. Miroslav Zapletal nezapře elitního policejního střelce. Včera v redakci Hradeckého deníku odpověděl na desítky otázek čtenářů.

Jak jste se rozhodl, že z Vás bude střelec? (Anežka L.)

Ze dne na den jsem se nerozhodl, to přichází časem. Střelba mě baví už dlouho. Pokud chcete dosáhnout úspěchu, je třeba trénovat, dělat některé věci „pořádně“…

Zdravím. Kolik je vám vlastně let a kdy jste začal se závody? (Alžběta Konopníková)

Dobrý den. Nedávno jsem oslavil 35. narozeniny. Jednotlivých soutěží jsem se účastnil již od roku 2005.

Jak často trénujete a kde? (Lukáš)

Trénink je nedílnou součástní každého sportu. Snažím se trénovat minimálně třikrát týdně. Navštěvuji střelnici v Ostroměři.

Jak se policejní střelec odreaguje od své práce a soutěží? Jak často vlastně soutěžně střílíte? Jak často máte závody, a jsou také v Hradci? (Kudláková)
Do měsíce absolvuji šest závodů, některé jsou v zahraničí. V ČR je pouze několik střelnic, které splňují požadavky velkých závodů. Hradec nemá takovou střelnici.

Dobrý den. Zajímalo by mě, jak relaxujete, když se stále v práci musíte soustředit, samá přesnost, akce. Co děláte, abyste byl stále
v pohodě? (panter)

Dobrý den. Relaxace je i v tomto sportu velmi důležitá a k tomu využívám doplňkové sporty pro udržení kondice (posilování, jízda na kole). A samozřejmě odpočinek.

Sportovní střelci před závodem téměř nevnímají okolní svět, je to u vás podobné? (Střelec)

Ano, mohu potvrdit, že v den závodu někdy nevnímám kolegu, který na mě mluví.

Jaké disciplíny musíte jako střelec zvládat? Na jakou vzdálenost se pálí? (Petr Houžvička)

Každý střelec by měl být ve střelbě všestranný. Vzdálenosti jsou různé, vše se liší dle disciplín. V disciplíně PPC se střílí z pistole i na 50metrů.

Prý jste vyhrál české mistrovství. Kolik máte titulů? (Alfons)

Jsem dvojnásobný mistr ČR ve střelbě ze služebních krátkých zbraní, trojnásobný absolutní vítěz mezinárodního policejního mistrovství. Titulů je celá řada. V současné době jsem součástí týmu IPSC České Zbrojovky Uherský Brod v divizi production. Letos jsem již absolvoval pět mezinárodních závodů a odvezl jsem si několik medailí.

Jako policajt patříte k jaké skupině či složce? (Konrád)
V současné době provádím střelecké výcviky jako instruktor pro zásahovou jednotku v Hradci Králové.

Už jste na nějakého gaunera vytáhnul pistoli i ve službě? (Pepan)

Při některých služebních zákrocích jsem byl nucen služební zbraň použít v rámci zákona jako hrozbu namířenou střelnou zbraní…

Co Vás přimělo jít k policajtům? Chtěl byste se dostat k americkým snajprům? (Brusse Willis)
Především mě zajímala práce policie, a co se týče amerických odstřelovačů, tak bych jen dodal, že čeští odstřelovači jsou v současné době na velmi dobré světové úrovni.

Nechtěl byste spojit síly s dopravními policajty? Že byste neposlušným nebo drzým řidičům stříleli gumy? (Petr Máchal)
Dobrý den, myslím si, že dopravní policie má velmi dobrý výcvik ve střelbě a použití zbraně musí být vždy dle zákona o použití zbraně.

Ahoj střelče, jaký typ žen máte nejraději? (Hanka D.)

Dobrý den, nejraději mám svoji přítelkyni.

Co ženské u policie? Taky střílejí soutěžně? (Dáša Ptáčková)
Ano, ženy se rovněž účastní střeleckých závodů a úspěšně reprezentují kmenové útvary policie nejenom v krajských přeborech…


Videorozhovor, vidoreportáž ze závodů v Polsku, další fotografie a kompletní rozhovor najdete na webu:
hradecky.denik.cz/strelec