Právě o její činnosti referoval při čtvrtečním setkání v srdci skal dobrovolný strážce přírodní rezervace Miloš Zeman.

„Mám tu práci rád a myslím, že ji umím,“ tvrdí Zeman, který má v nohách nespočet nachozených kilometrů za deště, bouřky i slunce. S přítomnými policisty, hasiči, členy CHKO a majiteli oblasti konzultoval výsledky svých kontrol, které se zaměřují na cyklisty, turisty a horolezce. Pohyb vysokého počtu návštěvníků ve skalách totiž poškozuje nejen přírodu, tak i vybavenost oblasti. „Příchozí se pohybují mimo značené trasy, neukázněnost prokazují i cyklisté, kterým je vjezd do rezervace zakázán. Horolezci zase sešlapávají paty skal, používají zakázané magnezium, strhávají vegetační kryt,“ sčítá Zeman nešvary návštěvníků, které může pokutovat až do výše 2000 korun. Připomněl i nový problém v chráněné lokalitě, a tím jsou létající drony. Objevil se zde i geocaching, který do přírodních rezervací nepatří. „Podle mapy je zde minimálně deset schránek,“ upozornil Zeman, který realizuje většinu obchůzek v rezervaci společně s policisty.

„Myslím, že ochrana zde funguje a jsme bez vážnějších problémů. Spolehlivě fungují i SOS body,“ pochvaloval si správce skal Dominik Feštr a podotkl, že poslední dva roky navštívilo v sezóně rezervaci vždy přes sto padesát tisíc lidí. „Letos to vypadá, že sezóna právě vrcholí, i když je teprve v začátku. Je opravdu atypická. Nejhorší bude ale první týden v červenci, kdy bude silnice Prachov – Pařezská Lhota zacpaná a Prachov bude připomínat Adršpach,“ obává se tlaku příchozích Feštr.

Radek Kolc za obvodní oddělení policie je rád, že spolupráce se strážci existuje a plánuje, že do činnosti zapojí i hlídky ze Sobotky. „Určitě naše prevence smysl má, i turisté kvitují, že zde policii vidí. Děláme ji proto, aby se zde návštěvníci cítili bezpečně, kontroly eliminují trestnou činnost. Má to efekt a význam, stejně jako body SOS,“ zakončil svůj příspěvek.

„Letos se daří, zatím jsme nezasahovali u žádného pádu ze skály,“ pochvaluje si Ladislav Oborník z řad profesionálních hasičů z Jičína. Předešlé roky byly na úrazy výraznější, v roce 2016 zachraňovali hasiči 6 osob po pádu ze skal nebo vyhlídek. Vloni vyjížděli třikrát. „Před patnácti lety se na Prachov jezdilo ročně tak k patnácti zásahům, což bylo hodně. Že se tu objeví strážce s policií má na lidi zřejmě pozitivní vliv,“ porovnává Oborník minulost a současnost.

Jakub Čejka z CHKO Liberec vnímá kooperaci ochránců s policií a hasiči jako unikátní. „Nevím, že by v jiné chráněnce byla takováto spolupráce. Možná je to dáno i tím, že jsou zde jasné vlastnické vztahy. Můžeme odsud těžit zkušenosti pro další území Maloskalska,“ zamýšlí se Čejka. Přichází také s dalšími informacemi. V oblasti Jinolic na oborských lukách jezdí lidi na terénních motorkách, ničí chráněné rostlinstvo, ohrožují čápy. Další zpráva je pozitivnější. Po letech v Prachovských skalách zahnízdil sokol, který už vyvedl mladé.