Shrnutí válečné činnosti
od 4. 3. 1939
do 26. 9. 1945
Otakar Hrubý uskutečnil 218 náletů na nepřátelská města a přístavy, účastnil se bitvy o Británii, útočil na nepřátelské lodě – zejména Princ Eugen, Scharhorst a Gneisenau.
Účastnil se vylodění v Dieppe a invaze do Normandie. 27. března 1942 nalezl záchranný člun s trosečníky – sestřelenými letci, kteří byli již několik dní na moři. 12. srpna 1943 doprovázel eskortu čtyř křižníků s králem Jiřím VI. do námořní základny ve Scapa Flow.

Je tomu totiž sto let od narození tohoto patriota, jenž se odmítl smířit s tím, že by se československý stát měl rozpustit v nacistické Říši. Nová Paka si ho od nynějška bude připomínat pamětní deskou na jeho domě v ulici 3. května.

Setkání u hrobu
Velkolepou slavnost uspořádaly novopacká radnice, ministerstvo obrany, Vzdušné síly Armády České republiky a Český svaz bojovníků za svobodu. V deset hodin dopoledne se konalo setkání v úzkém kruhu na radnici, poté se přešlo do urnového háje, kde má Otakar Hrubý, novopacký občan a válečný hrdina, svůj hrob. Našlo se spousta občanů, kteří československého patriota uctili prostřednictvím věnce či kytice.

„Jménem města Nová Paka vás všechny vítám nad hrobem Otakara Hrubého. Vím, že mnozí jste přijeli z velké dálky," zahájil svůj proslov starosta Rudolf Cogan. „Válečný hrdina, kterého si připomínáme, měl podíl na vůbec první porážce Hitlerova Německa," vyzdvihl důležitost vítězství Britského královského letectva nad silami Luftwaffe.

„Ten, kdo je svobodou fascinován, o ní nejen hovoří, ale i v její prospěch jedná. A to zase fascinuje mě," zhodnotil osobnost farář Aleš Tomčík.

Zazněla salva a samozřejmě nechyběla hymna. Publiku ji zazpívala Markéta Havlová, studentka pedagogického oboru na novopacké střední škole. „Paní učitelka Alena Lelková mě vybídla, že hledá sólistku pro dnešní den. Tak jsem do toho šla. Jsem nadšená, že zrovna dnes budu moci zpívat," sdělila Deníku ještě před zahájením pietní akce.

Ve 12 hodin se dav vydal do ulice 3. května, k domu, který Otakar Hrubý obýval. Někteří přítomní využili možnosti autobusu, který organizátoři připravili, jiní šli po svých.

„Nevím přesně, kde pan Otakar Hrubý a jeho spolubojovníci čerpali sílu pro své životní postoje. Ale naším úkolem je nalézt stejné kořeny, z nichž budou vyrůstat důležité názory pro náš osobnostní a kariérní růst," zamyslel se před domem Otakara Hrubého plukovník Ivan Čech. S využitím materiálu od Břetislava Mizery

Válečná ocenění
čs. Válečný kříž (5x),
čs. medaile Za chrabrost (3x),
čs. medaile Za zásluhy I.stupně, čs. pamětní medaile F-VB,
britský DFC Záslužný kříž,
1939-45 Star se štítkem Battle of Britain,
Air Crew Europe Star se štítkem Atlantic,
francouzský War Metal Croix de Guerre s palmou.