„Je to jediné mimoúrovňové překonání silnice mezi Hradcem a Jičínem,“ upozorňuje na raritu místostarosta města Martin Pour. Pro pěší i cyklisty tak bude bezpečně zpřístupněna západní část města a přilehlé okolí směrem na Libonice, Dobrou Vodu, s pokračováním na Domoslavice a Lískovice.

Bezpečné překonání jedné z nejvytíženějších komunikací bylo hlavním důvodem stavby. Se stále narůstající automobilovou dopravou byl úsek za benzinovou čerpací stanici velice rizikový a došlo zde i k vážným tragickým střetům.

O zřízení podchodu nebo nadchodu na „jedničce“ Hořičtí usilovali od roku 2014, kdy zde byly bez vědomí města při rekonstrukci povrchu silnice zrušeny dva přechody.

Město podchod zavrhlo, protože byl jednak dražší a pak se objevily další problémy. „Kvůli spodním vodám a dalším překážkám jsme zjistili, že by tato stavba vyšla zhruba na 11 milionů korun,“ říká Pour.

Ilustrační foto.
Na Jičínsku nadstandardní výnosy

V březnu letošního roku tak byla zahájena stavba dřevěné lávky s rozpočtem 8,8 milionů. Město Hořice obdrželo na investici dotaci z Královéhradeckého kraje 3,9 milionů, z MAS Podchlumí - programu IROP ministerstva pro místní rozvoj necelých 5 milionů korun. „Z této dotace uhradíme i náklady na přípravné projektové a geodetické práce, studie, inženýring včetně dozoru. Tím pádem zatížíme městskou kasu do výše jednoho milionu,“ popisuje Pour tok financí. „Paradoxně dotace z ministerstva je akceptována, ale ještě dodnes nemáme rozhodnutí, přitom podmínkou ministerstva bylo, aby byla stavba do září zrealizovaná,“ poukazuje Pour na laxní přístup úředníků.

Už v pondělí začaly přípravy na ukotvení lávky. O víkendu se smontují všechny hlavní části. Nejzajímavější podívaná se nabídne veřejnosti v sobotu dopoledne, montážní jeřáby zahájí práce v sedm ráno. Ukotví dva obloukové díly lávky a následně jednotlivé díly mostovky.

Montáž doprovází víkendová úplná uzavírka silnice I/35. Objízdná trasa povede po Husově ulici.

„Vstupní brána do Podkrkonoší bude mít i výtvarnou hodnotu a z lávky se nabídne krásný výhled do kraje,“ upozorňuje na přidanou hodnotu díla architekt Pour. Na vrcholy nejvyšších český hor z ní ovšem nedohlédneme. Finální předání lávky k užívání má proběhnout na konci září letošního roku.

Ilustrační foto
Vodu z Kalíšku si radši převařte