„Jsme si vědomi, že to bude představovat komplikaci pro svatebčany. Ale i oni musí uznat, že někdy se to už udělat muselo a že je třeba, aby to bylo v létě. Během tohoto roku necháme zrekonstruovat tři strany fasády, plus statika římsy, u kasina," řekl místostarosta Petr Hamáček.

„Vzhledem k tomu, že jsem byl jedním z iniciátorů opravy, jsem teď spokojený. Fasády byly už dlouho ve špatném stavu, padala omítka a měli jsme strach o bezpečnost lidí. Kdyby se nic nedělo, reálně by hrozilo zavření lodžie," uvedl jednoznačně kastelán Jiří Vydra. „Má to jeden nepříjemný důsledek z hlediska termínů svateb. To ještě násobí skutečnost, že stále přesně nevíme, kdy pracovní firma vlastně nastoupí."

Terasa před kasinem Valdštejnské lodžie se v posledních letech stala velmi oblíbeným místem pro svatební obřady. Zvláště pro mladé páry. Budoucí manželé si místo rezervují i více než půl roku dopředu. V prostranství se také konají kulturní akce. Organizátoři budou muset se stavebními pracemi počítat. Předpokládaná cena rekonstrukce je 2,6 milionu korun včetně daně.

Tím ale pro letošek renovace Valdštejnské lodžie neskončí. Vedení města investuje další peníze do terasních zdí, která parčík ohraničuje. Letos půjde pouze o část zdi ve směru k lipové aleji. Odhadované náklady jsou tři miliony.

Městu třímilionovými náklady pomůže dotace z Programu regenerace ve výši přibližně 1,8 milionu. Jičín zřejmě také využije odměnu 100 tisíc korun, kterou získalo za první místo v krajském kole soutěže Historické město. Rada již schválila zadávací podmínky na výběrové řízení.

Náklady na celkovou renovaci terasních zdí jsou vysoké. Odhady hovoří o 14 milionech korun. Právě proto se představitelé města rozhodli postupovat po etapách. „Nyní se jedná o opravu zdi vedoucí od lodžie podél lip až ke vchodu do Libosadu," uvedla mluvčí radnice Magdaléna Doležalová. Jičín se o subvenci na opravu zdi z dotačního programu Norské fondy. ucházel už vloni. Neúspěšně.

V lodžii nyní nově funguje kavárna, v níž se koná řada kulturních akcí. Dnes si tu například můžete poslechnout hudbu v podání česko – polské umělkyně Beaty Bocek. Koncert začíná ve 20 hodin.

Chod Café Loggie je jinak zatím stále jenom víkendový (včetně pátku), od dubna ale provozovatelé rozhodně počítají s rozšířením otevírací doby.