Samotná investice, kterou město vysoutěžilo na osm milionů korun, již probíhá a ohrožena není. Korekce výše dotace nicméně je střetem českých zákonů s normami Evropské unie. Či ještě obecněji ukazuje se, že český jazyk nedrží krok s byrokratickými požadavky Evropské unie. Státní fond totiž dotaci zkrátil z důvodu, že v projektové dokumentaci jsou uvedeny konkrétní názvy součástek, přičemž podle jeho vyjádření zde měla být pouze obecná označení.

Podle Petra Hamáčka jde o běžnou námitku, kvůli které fond zkracuje dotace. „Myslím si, že celé Česko se musí naučit dokumentace dělat bez technických specifikací. Ale je to velmi těžké, protože zobecnění vám neumožňuje říct, co vlastně chcete. Vezměte si, že chcete vybrat obkladačky a máte jasnou představu o barvě. Jenomže do dokumentace můžete napsat pouze to, že je chcete červené. Snadno pak výsledek nemusí splňovat vaše představy," vysvětlil.

Státní fond došel k závěru, že technické pojmy jsou diskriminací. Firma, která sice nevyrábí dané součástky, ale má jiné se stejnými vlastnostmi, se kvůli tomu mohla vzdát výběrového řízení. Radnice proti námitce argumentovala tím, že v dokumentaci jsou sice názvy součástek, avšak jen jako příklad. Výslovně říká, že mohou být nahrazeny za jiné se stejnými parametry.

To se ostatně i stalo. Soutěž o zakázku vyhrála firma Energo Choceň. Nepoužije konkrétně uvedené součástky, ale jiné se stejnými vlastnostmi. Jičínu nepomohlo ani to, že se zástupci firmy ujali obhajoby u státního fondu.

Jičínští se také zpětně obrátili na projektanta Petra Dudka poté, co státní úředníci vyslovili námitku. Radní chtěli vysvětlit, zda specifické obchodní označení není v rozporu s normami. Odborník jim řekl, že terminologie je nezbytná pro chod strojovny. Jičín na jeho názor dal.

Sportovce a návštěvníky zimního stadionu spor příliš trápit nemusí. Firma investici dokončí a mezeru v dotaci zaplatí město. V příštím roce navíc počítá s dostavěním kupole nad kluzištěm. „Hokejisté děkují za nové chlazení a dokončení opláštění stadionu v roce 2016," vyjádřil se čtenář Deníku na našich webových stránkách, podepsaný jako Mrkvička. Dokončení pláště bude stát přibližně osm milionů korun.