„Pokud bychom tento projekt nestihli realizovat, pak ho aspoň připravíme a na pořad se dostane až v roce 2014. Musíme se činit, protože současný stav obřadní síně je ostudný," prohlásil starosta Ivan Doležal.

Podle jeho zjištění se na místě uskuteční zhruba padesát pohřbů ročně. Skromné prostory jsou pro Hořické tradičním místem posledního rozloučení.

Nejúspornější varianta
Z možných variant město sáhlo po té nejúspornější. Zatímco renovace původní síně si vyžádá 3,5 až 4 miliony korun, výstavba zcela nového objektu by podle studií přišla až na desetinásobek této částky.

Vzhledem k rozpočtovým možnostem rada na tyto návrhy nepřistoupila a raději zvolila revitalizační plán od Martina a Milana Pourů.

„Máme studii, teď je na řadě sestavit projektovou dokumentaci. Renovace je v podstatě nízkorozpočtová, ale zásadně změní charakter síně a zmodernizuje ji. Nemovitost není větší než rodinný dům, takže odhadnutá částka bude stačit," vysvětlil Ivan Doležal.

S tím, že síň potřebuje osvěžit vizáž, plně souhlasí ředitel Městského muzea v Hořicích Václav Horák i majitel místní pohřební služby Stanislav Macháček.

„Síň je vlastně bývalá židovská modlitebna. Za minulého režimu ji architektonicky zohyzdili," řekl ředitel muzea.

„Jako provozovatel pohřební služby platím tři sta korun za obřad. Klidně ať to podraží, ale hlavní je, aby už síň byla v pořádku," konstatoval Stanislav Macháček.

Změny
Také nastínil, jak bude síň vypadat.

Nový hlavní vstup se bude nacházet z boku pravého křídla a v průčelí budou obnovena okna.

Ve vnitřním prostoru je naplánováno částečné odbourání stěny mezi hlavní lodí a oběma křídly, čímž vznikne plocha pro rozšíření počtu míst k sezení, kterých je nyní pouhých osmnáct.

V levém křídle bude nově umístěn katafalk. Konečně bude také vyměněna krytina na střeše. Její současný stav je opravdu žalostný a do budovy zatéká.