Zkrátka vypnout a nechat povinnosti, ať jsou na chvíli záležitostí někoho jiného. Tak by měla v ideálním případě vypadat dovolená, která slouží především k odpočinku. Ne každý to však umí. Jak jsou na tom starostové některých obcí na Jičínsku?

„Zrovna v neděli jsem se vrátil z týdenní dovolené. Když jsem byl pryč, přišla mi esemeska, že máme havárii vodovodu a co budeme dělat. Tak jsem odepsal, ať si poradí, že jsem na dovolené," nastiňuje svůj přístup starosta Brad-Rybníčku Jiří Ticháček. „Umím s tím žít. Máme přece také místostarostu, který mě zastoupí. Fungujeme jako celek, nepřítomnost jednoho člověka není problém," hodnotí.

Odstřihnout se dokáže i Miroslav Nosek, starosta Miletína. „Když odjíždím na dovolenou, vypínám oba dva telefony a zapnu je zas až po jejím konci," říká. „Když je opravdu nejhůř, mohou ostatní volat mojí manželce," přibližuje plán pro krizové situace. „Dělám to takhle už dva roky. Má to tu výhodu, že si lidé odvyknou vám volat a pak se neozývají ještě tak čtrnáct dní po skončení dovolené,"dodává se smíchem. Rovněž také připomněl, že relax, během nějž si necháte zapnutý mobil a kontrolujete e-maily, není odpočinkem.

Úřad za pochodu
Naopak, šéfka Újezdu pod Troskami si od starostí neodpočine ani ve chvílích volna. „Nevyhnu se tomu. SMS už jsem se dokonce naučila psát i za jízdy na motorce. Tedy když cestuji jako spolujezdec," přiznává Hana Protivná.

Optimistickou vizi, že by se to do budoucna zlepšilo, moc růžově nevidí. „To bude stejné. Vždycky to tak bylo a příští rok to bude zas, starostem o obec se nevyhneme," uzavírá.  Šárka Jebavá