Schůzku svolali krajští úředníci a zástupci z centra evropského projektování. „Setkání jsem se nezúčasnil. Podle mého je v dalším programovém období ještě spousta neznámého, nejsou podepsány smlouvy a veškeré informace jsou zatím neúplné," říká starosta Mlázovic Tomáš Komárek.

Starostka Libuně Helena Červová naopak považuje schůzku za velmi plodnou. „Dozvěděli jsme se, jaké budeme mít možnosti, co se rýsuje, i když zatím není nic uzavřeno," sděluje.

Trošku zklamaná je z faktu, že peníze se nenajdou pro svazky obcí, a když ano, tak velice omezeně. Už nyní je ovšem jasné, že eura se nerozkutálí do oprav místních komunikací, ale budou cílena do smysluplných integrovaných projektů.

„Seznámili jsme se s novinkami, některé dotace se zruší, některé přibudou. Pro nás je důležité, že budeme mít možnost požádat o peníze na výstavbu vodovodu," hodnotí seminář zdejší starosta Jaromír Valenta.

Zhruba třicítka starostů z našeho okresu dala hlavy dohromady i nad krajskými subvencemi. „Padl návrh, aby se některé příspěvky ponížily a tím se peníze rozdělily mezi více žadatelů. Naopak dotace na opravy interiérů budov, jejich opláštění, by měla zůstat na padesáti procentech," míní Valenta.

Úředníci náměty zkonzultují ve všech okresech kraje a teprve poté rozhodnou o výši dotací.

Konečná podoba finanční alokace z unie pro Českou republiku není ještě definitivně stanovena. Půjde zhruba o 20,5 miliard eur v běžných cenách. Konečná suma bude ještě upřesněna.