„Dosud jsme měli otevřené výdejní okénko, někdo si předem zavolal, objednal knihy a přišel, někdo poslal email, knihy jsem vozila i za čtenáři domů,“ usmívá se knihovnice, která má se svými knihami zázemí v bývalé škole.

Roubená chaloupka (dříve stará škola) byla vystavena v roce 1790 a v roce 2002 prošla celkovou rekonstrukcí. V místnosti, která dříve sloužila jako třída, je dnes umístěno srdce knihovny - půjčovna. Druhá místnost, která původně sloužila jako byt učitele, je zcela zaplněna knihami k půjčení a třetí slouží jako čítárna a výstavní místnost dohromady.

Deník na návštěvěZdroj: Deník„Lidi se pořád bojí, spousta z nich ani neví, že máme knihovnu otevřenou,“ posteskla si knihovnice, které v době covidové chyběly především kontakty se čtenáři. „Bylo to asi vzájemné, byla jsem tady zavřená, nechodily k nám ani děti, pro které mám nakoupené knihy,“ vypráví. Školáci navštěvují zdejší knihovnu pravidelně, čekají je zde vedle nových knih i hry a soutěže. Knihovna je také zapojena do projektu Celé česko čte dětem.

Na otázku, zda se změnil výběr zapůjčených titulů v době covidové Hana Hylmarová konstatuje, že příliš ne. Zvýšil se zájem o optimistické tituly, jinak u žen převládá poptávka po románech a současné literatuře, pánové vyhledávají válečnou literaturu a cestopisy.

Knihovna je samostatná, na obnovení knižního fondu má prý dostatek finančních prostředků. Problém je s místem, a tak prostor pro nové knihy musí časem uvolnit vyřazené. „Výběr nových knih je na mně, své čtenáře dobře znám, takže novinky volím podle jejich zájmu. Musí ale zajmout více lidí,“ říká knihovnice. Při výběru se inspiruje na internetu, sleduje weby, podněty dávají i sami čtenáři, inspirativní jsou konzultace s kolegyněmi.

„Vychází velké množství knih, někdy je těžké se v nabídce orientovat a rozhodně každá knihovna má odlišný fond. Každý nakupuje nové tituly podle svých zkušeností a citu, a pak podle požadavků čtenářů,“ dodává Hana Hylmarová.

Zdejší knihovna nabízí čtenářům 9 tisíc svazků knih, dále časopisy, CD romy a také další důležité informace. Slouží zároveň jako informační středisko a výstavní místnost.