Podle starosty Starého Místa Františka Másnici v obci historicky žádný obecní úřad nebyl. Ještě když Staré Místo patřilo ke střediskové obci Podhradí, starostovalo se tam. A když po revoluci došlo k rozdělení obcí, muselo si Staré Místo pronajmout a později koupit budovu bývalého JZD u silnice I/32. Ta byla každý rok v horším a horším stavu.

"Tam to bylo hodně špatné. Až při přestavbě, když se nám ten dům rozpadl pod rukama, jsme zjistili, jaké všechny nedostatky má. Neměl žádné základy, propadaly se stropy a dokonce jsme objevili zazděný sklep a studnu," popisuje Másnica podmínky, ve kterých dlouhá léta úřadovali.

Podobný problém už dlouhá léta řešil místní sbor dobrovolných hasičů. Ti sídlili v malé garáži na soukromém pozemku bývalého družstva, do boudičky se ale sotva vešlo jejich hasičské auto. "Když bylo zaparkované vevnitř, nedalo se kolem něj projít normálně, museli jsme bokem, jinak jsme si dřeli ramena o zeď," popisuje obecní účetní a členka SDH Kateřina Pikardová.

Z místa nehody
Mladík si půjčil auto od kamaráda, v Nové Pace boural a vše si ještě natáčel

Kvůli nedostatku místa se hasiči museli na výjezdy převlékat už doma, na vlastních zahradách sušili hadice a občas na svých pozemcích dokonce parkovali hasičský vůz. Vevnitř topili jen malými přímotopy a stejně se v zimě potýkali s tím, že jim zamrzala voda v cisterně. "Navíc garáž stála na soukromém pozemku, ke kterým vedla zamčená vrata. Ta jsme vždycky museli odemknout a zase za sebou zamknout, jinak jsme dostali vynadáno od majitele. Ale brzdilo nás to při výjezdech," dodává Pikardová.¨

Zdroj: Deník/Kateřina Chládková

Na tak velkou investici pohybující se v řádu dvou desítek milionů korun by malá obec sama nestačila. V Integrovaném regionálním operačním programu ale na opravu úřadu nenašli vhodnou dotaci, Na stavbu zbrojnice však ano. Oslovlili proto Královéhradecký kraj, který zadotoval stavbu úřadu 4,4 miliony korun a na zbytek si obec vzala úvěr. "Tahle budova vznikala z totálního popela. Původní budova byla ve špatném stavu, skoro jim padala na hlavu a pan starosta s paní účetní úřadovali v takové boudičce, kde bylo v zimě asi devět stupňů. A hasiči parkovali v garáži, do které se cisterna pomalu ani nevešla. Byla to mimořádná situace a proto jsme se rozhodli tento projekt podpořit a jsem rád, že se podařilo jej dokončit," pochvaluje si výsledek společného snažení krajský radní pro regionální rozvoj Adam Valenta.

Hlodavci a nečistoty. Inspektoři uzavřeli prodejnu v Libáni - Bystřici
FOTO: Hlodavci a nečistoty. Inspektoři uzavřeli prodejnu na Jičínsku

Samotná rok a půl trvající stavba byla podle Pikardové náročná nejen pro vedení obce, ale také pro místní. Ti, kteří bydlí v těsné blízkosti úřadu, museli celých osmnáct měsíců snášet prach, hluk i nečekané komplikace na stavbě. Odměnou jim ale je upravený veřejný prostor kolem nového úřadu, který se stal součástí projektu. Podél frekventovaného tahu I/32 vznikl pro chodce také chodník.

Kolaudaci se podařilo získat pouhé dva dny před slavnostním otevřením, od pondělí 30. října se v nové budově už oficiálně úřaduje. "Slavnostní otevření byla taková třešínka na dortu. Chceme ale, aby se díky novému úřadu lidé začali znovu scházet, chystáme kulturní akce a doufáme, že se po covidu zase lidé vypraví do společnosti a naučí se žít v obci, komunikovat spolu a dostávat se k sobě," dodává starosta.

Akce chystají také hasiči, kteří ve Starém Místě fungují jako jediný spolek, o to více práce pro obec ale vykonávají. "Chlapi, kteří zde zakládali výjezdovou jednotku, o nové zbrojnici dlouho snili, si tu vychovali generaci nástupců. Ti mladí kluci jsou do toho neskutečně zapálení, reprezentují sportem a baví je pomoc lidem, ať už při výjezdech, tak třeba za covidu," chválí mladé hasiče obecní účetní a hasička z SDH Staré Místo Kateřina Pikardová. Do budoucna chystají například také školení veřejnosti o požární bezpečnosti.

Mohlo by vás zajímat: Na jevišti vás přestane i všecko bolet, říká rodák z Pohoří Miloň Čepelka

Zdroj: Deník/Jana Kotalová