Již před touto událostí používala jako oporu pro chůzi hůl, neboť již před dvěma lety prodělala lehčí mozkovou příhodu, kvůli které měla problémy s rovnováhou.
Paní Jitka žije sama v malém přízemním bytě a i přes svůj pokročilý věk a zdravotní komplikace byla vždy schopná zvládnout veškerou péči o svoji osobu; sama se myla, oblékala a připravovala si jídlo a pití v průběhu celého dne. Pouze s péčí o domácnost ji začala po první mozkové příhodě pomáhat pečovatelská služba.
Paní Jitka byla vždy zvyklá chodit do přírody i do společnosti a provozovat aktivity se svými přáteli. V důsledku prodělání druhé mrtvice se její problémy s rovnováhou výrazně zhoršily a začalo hrozit, že by mohla při chůzi upadnout.
Rozdíly
Běžná podpůrná hůl, kterou do té doby používala, jí již nezajišťovala dostatečnou oporu. I přes problémy s rovnováhou chtěla i nadále chodit sama bez cizí pomoci, ale nechtěla se vzhledem ke svým problémům učit zacházet se zcela novou pomůckou.
Na doporučení fyzioterapeuta tak pořídila rodina paní Jitce čtyřbodovou hůl, která je zakončena čtyřmi opěrnými nohami, a tak zajišťuje větší stabilitu jak při chůzi, tak při stání. A protože byla paní Jitka zvyklá používat „obyčejnou" hůl, nebylo pro ni složité naučit se hůl vícebodovou používat.
Nová hůl váží méně než 1 kilogram, je výškově nastavitelná a její nohy jsou opatřeny pryžovými protiskluzovými nástavci. Aby bylo riziko uklouznutí především v zimním období ještě nižší, pořídila rodina paní Jitce navíc protiskluzový nástavec, který je vybaven kovovými hroty a díky kterému hůl dobře drží i na sněhu a ledu.
Než začala paní Jitka hůl používat, musela být tato správně výškově nastavena, což rodina zajistila tak, že pomohla paní Jitce, aby se rovně postavila, a to v botách, které bude nejčastěji používat pro chůzi venku, a poté změřila její výšku od země po zápěstí. Následně tyč pomocí aretační pojistky natavila do takové výšky, která byla naměřené hodnotě nejbližší.
Pro minimalizaci rizika úrazu musí paní Jitka při chůzi s holí vždy používat vhodnou obuv s pevnou patou a dávat zvýšený pozor, když jde po povrchu, který není suchý.
Rodina se také stará o údržbu hole, to znamená, že zajišťuje, aby byly včas vyměněny opotřebené pryžové nástavce, a kontroluje polohu aretačních pojistek, do nichž se může v důsledku používání dostat nečistota.
Široká nabídka
Uživatelé si obecně mohou vybrat mezi tří až pětibodovými tyčemi, s úzkou či širokou spodní základnou.
Užitná doba vícebodových holí je 3 roky a pořizovací cena většiny typů se pohybuje kolem sedm set korun. Zdravotní pojišťovna přispívá na pořízení maximálně sto třicet korun. Pokud by jste si chtěli vícebodovou hůl vyzkoušet, abyste zjistili, zda vám bude vyhovovat, či pokud nechcete čekat do doby, než získáte příspěvek od zdravotní pojišťovny na její pořízení, je možné si ji také vypůjčit v půjčovně kompenzačních pomůcek, a to za deset korun na den.
Paní Jitka je s novou holí velmi spokojena. Doprovod další osoby využívá především kvůli problémům s pamětí, neboť po fyzické stránce, je stále schopna pohybovat se samostatně.
A ještě jedna věc se paní Jitce na vícebodové holi velice líbí, a to, že hůl díky svým nohám sama stojí a tak paní Jitka již nemusí neustále hledat vhodné místo pro její opření a stále ji zvedat ze země, kam ji stará hůl neustále sklouzávala. Život bez bariér,o.s. Nová Paka