Návštěvníci mohli vidět nákladní auta, džípy (i vojenské), současná americká vozidla, ale také proslulé koráby silnic ze 70. let minulého století – Cadillacy a Buicky. Auta, která se na našich silnicích zákonitě musí cítit trochu stísněně.

Pořadatelem byl Redneck Vehicle Club. Akce se pod jeho patronací konala poprvé, nicméně sraz amerických vozidel se v Sobotce konal již pětkrát. V minulých letech pouze šlo o komornější akci několika přátel. Redneck Vehicle Club vznikl letos a rozhodl se do akce řádně opřít. Položil tak základy pro novou tradiční akci v našem regionu.

„Vznikli jsme proto, že chceme být protipól toho, co je na podobných akcích běžné. Obvykle jsou k vidění naleštěná auta, ale my jsme si řekli, že srdcaři přeci nemusí mít peníze nebo volný čas na piplání. Přitom záležitosti věří úplně stejně jako lidé, kteří mají auto za pořádnou pálku. Jediné podstatné kritérium tak je, že auto musí být vyrobené v Americe," uvedl za pořadatele David Plíšek.

Většina přítomných využila chladících vlastností koupaliště, jakož i nápojů v místním kiosku prodávaných. Pořadatelé připravili řadu doprovodných akcí, kupříkladu vyjížďky americkým terénním automobilem. Pro ty, kteří přivezli své kolové miláčky, bylo připraveno celkem deset soutěží – kupříkladu o nejvzdálenějšího účastníka, nejstarší a nejhezčí model či soutěž o nejkrásnější zadek. Myšleno pochopitelně pozadí automobilové. 

Hvězda dne: Transplantátor stromů

Během srazu amerických vozidel návštěvníky zaujal nákladní automobil se zvláštním, hrozivě vypadajícím rypadlem. Jedná se o přesazovač stromů. Z anglického označení Tree Transplanter by ale přesnější překlad zněl ještě exotičtěji: transplantátor stromů. Na sraz s ním dorazil Lukáš Kaprál z pražské firmy Covenant zahrady a parky.

Ze srazu amerických aut v Sobotce.Listy vytrhnou vzrostlý strom ze země i s kořenem, kmen se navalí na korbu a převoz může začít. Stroj potom dřevinu umístí do předem připravené jámy, která má přesně padnoucí kónický tvar. Strom na místo zapadne jako do skládačky a nevzniknou žádné dutiny, kvůli kterým by uhynul. Firma dosud přemístila šedesát stromů a pouze čtyřikrát se dřevina neuchytila, přičemž v těchto případech šlo o staré jedince, kdy se uhynutí dalo očekávat. Stroj zvládne transportovat až zhruba třicetiletý strom s obvodem 65 centimetrů u země. Výška kmene není rozhodující.

Vozidlo je značky Big John. Jedná se již o starší model 65, který v době prodeje byl ve špatném stavu. Renovace trvala tři roky. Firma nyní zkouší, zda tato specialita najde uplatnění v našich podmínkách. Pokud ano, jsou podle Lukáše Kaprála na místě úvahy o zakoupení nového, moderního přesazovače.