V sobotu 21. dubna se do školičky sjely čtyři desítky mladých adeptů včelaření ze šesti kroužků celého kraje, aby si v soutěži porovnali své znalosti a schopnosti v tomto náročném oboru.

Prostředí a podmínky k soutěži pro ně připravili pracovníci školy v čele s ředitelkou Janou Vávrovou; odbornou část soutěže zajistili členové včelařské organizace z Kopidlna a Jičína. Při zahájení k nim promluvil jako host senátor a zástupce patrona soutěže Josef Táborský z Královéhradeckého kraje a místopředseda Českého včelařského svazu Vlastimil Dlab.

Pak už se rozběhla tříhodinová náročná soutěž v několika disciplínách, ze které vyšla jako vítězka největší z očekávaných favoritů – Veronika Šebková ze ZŠ z Dubence. Za ní v pořadí skončily její kamarádky Michaela Všetečková a Jana Hlavová. Pořadatele soutěže potěšilo, že hned za nimi v pořadí skončila Vlasta Víchová z kroužku v Kopidlně a na dalším místě mladičká Nikola Šoltysová z pořádající školy v Běcharech. Ta se zároveň stala vítězkou kategorie mladších žáků, před svými spolužačkami Denisou Hnízdilovou a Ilonou Šíbovou.

Okres Jičín na soutěži dobře reprezentovaly svojí účastí ještě děti ze ZŠ Bodláka a Pampelišky z Veliše. Ceny nejen jim, ale všem účastníkům na závěr předával přítel Vlastimil Dlab a starosta Běchar Jan Škoda.

Pestrý včelařský den pro mladé pokračoval prohlídkou Jičína a účastí na Medovém dni, pořádaném v rámci včelařské výstavy v jičínském muzeu.
Pořadatelé, kteří dva roky po sobě zvládli tak náročnou soutěž, ocenili podporu a zájem organizací i všech, kteří jim pomohli zabezpečit pro všechny účastníky krásné odměny. Za mnohé vzpomeňme prodejnu Včelaření hrou z Hradce Králové, Městskou informační službu v Jičíně, obec Běchary a poděbradskou sklárnu.

Letošní soutěž ale ještě nekončí a pokračuje v červnu národním kolem ve včelařském učilišti v Nasavrkách a vyvrcholí mezinárodní soutěží mladých včelařů z 21 zemí ve Švýcarsku v červenci tohoto roku. ⋌Oldřich Suchoradský