VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Soukromé Hořické gymnázium na stránkách Forbesu

Hořice /ROZHOVOR/ - Soukromé Hořické gymnázium se zařadilo mezi osm nejzajímavějších středních škol v Česku.

21.3.2018
SDÍLEJ:

Úspěch hořického soukromého gymnáziaFoto: Archiv

O úspěchu hořické školy jsme si povídali s ředitelkou Šárkou Šandovou.

Paní ředitelko, vaše soukromé Hořické gymnázium je uvedeno v prestižním magazínu Forbes, jehož verzi na Facebooku odebírá zhruba sto tisíc lidí, mezi osmi nejzajímavějšími středními školami v Česku. Překvapilo vás toto zjištění a čemu přičítáte takový úspěch?
Ano, překvapilo mě to. Článek mi přeposlala jedna maminka, nevěděla jsem o něm. Máme radost a vážíme si i té společnosti, v níž jsme se ocitli. Jsme zařazeni mezi taková školská esa, jako je například PORG, Gymnázium Jana Keplera, Open Gate, Přírodní škola, tedy školy, které mají podstatně delší minulost a většinou i nesrovnatelné zázemí. My fungujeme teprve necelé čtyři roky, takže pro nás je to opravdu velký úspěch.

A čemu lze přičíst?
Učíme se jinak než v klasických školách, jsme otevření novinkám. Školu ale nedělají ani tak programy a metody, škola, to jsou především lidé v ní. Máme štěstí, s kolegy se na vzdělávání díváme podobně a neustále přemýšlíme o tom, jak se dále zlepšovat. Věnujeme tomu spoustu času, pracujeme i o víkendech a prázdninách. Jsme stále na začátku, musíme se otáčet. Nikdo nás k tomu nenutí, chceme to tak. Výrazný podíl na podobě školy mají samozřejmě i studenti a jejich rodiče. Bez nich by škola takovou rozhodně nebyla.

Představte nám vaše gymnázium. Jaká je filosofie vaší školy?
Chceme, aby nás učení bavilo a bylo nám k něčemu. A ještě chceme, aby nám bylo ve škole dobře, protože tam všichni trávíme hodně času. Smysluplná činnost, radost z poznávání, sounáležitost a spolupráce s ostatními namísto soutěžení jsou pro spokojený život totiž podstatné věci. Snažíme se neučit zbytečnosti, vedeme studenty k větší samostatnosti a odpovědnosti, k přemýšlení, hledání souvislostí, diskusi a věcné argumentaci. Máme poměrně propracovaný podmínkový systém hodnocení ve vybraných předmětech a studenti si tak mohou více své povinnosti naplánovat a také si mohou zvolit druh a způsob plnění klasifikace, tzv. podmínky. Mohou například místo zkoušení u tabule vyrobit pomůcku na vyučování nebo si připravit prezentaci, místo vědomostního testu mohou napsat esej atd. Považujeme za důležité, aby se to, co se naučit musí, opravdu naučili, proto mohou vědomostní podmínku skládat i dvakrát. Když neuspějí ani podruhé, musí projít tematickou konzultací s vyučujícím. Je to už tak trochu vysokoškolský přístup. Studenti dále absolvují pravidelné lektorské praxe, expedice, projekty, vedou kroužky, učí se navzájem. Tím, že sami učí jiné, si toho i víc zapamatují.

Studenty bereme jako rovnocenné partnery všude, kde to jde. Přibíráme je k rozhodování, plánování i hodnocení. Podílejí se na chodu školy formou různých služeb, školu prezentují, organizují akce pro veřejnost, koncertují. U nás nejde o přípravu na život, který přijde někdy kdovíkdy. V naší škole se žije naplno a teď. Když ráno přicházím do školy, slyším klavír, kytaru, cajon nebo zvuk ping-pongového míčku, v knihovně zase smějící se skupinky. Občas zůstávají studenti ve škole až do pozdního odpoledne, i když nemusejí. Je to prima.

Kam až budete chtít navyšovat počet vašich studentů ve třídách, pokud vzroste o školu zájem, s čímž můžete po této zprávě tak trochu počítat? Plánujete případně paralelní třídy?
Paralelky plánujeme. Krajský úřad nám stanovil maximální počet 120 žáků a do prvního ročníku můžeme přijmout vždy jen třicet. Takže pokud by zájem nebývale narostl, dvě paralelní třídy po 15 žácích otevřeme. Zatím kapacita ale naplněná není. V našem regionu nemá alternativní školství žádnou tradici, a tak si na ty přeplněné třídy ještě nějakou dobu počkáme.

V článku nebylo uvedeno u vašeho soukromého gymnázia školné. Můžete uvést jeho výši?
Školné je ve srovnání s mnohými nestátními školami velmi nízké, 15 000 Kč ročně.

V případě, že by student měl problémy s jeho uhrazením, může požádat o rozložení této platby nebo o její snížení?
Rodiče platí školné tak, jak jim to nejlépe vyhovuje. Buďto v pravidelných měsíčních splátkách, pololetně, nebo jednorázově. Slevy poskytujme jak ze sociálních důvodů, tak sourozencům.

Odkud k vám studenti přicházejí?
Teď už odevšad. Zpočátku k nám přišly hlavně děti z Hořicka, ale přibývá dojíždějících ze vzdálenějších míst. Máme studenty z Jičína i Hradce, ale také od Boleslavi, Tanvaldu, dokonce ze Sušice. A chystá se k nám Kilián z Vysočiny.

Poskytujete studentům ubytování?
Vlastní internát nemáme, ale studenti se mohou ubytovat na internátu sochařsko-kamenické školy, kam chodíme na obědy.

Kam hodláte váš styl výuky do budoucna směřovat. Jací by měli být vaši studenti, aby se uplatnili v dnešním světě?
Samozřejmě se u nás studenti musí naučit, co je závazně dané Rámcově vzdělávacím programem. Ale vzdělávání je široké a zahrnuje širokou paletu možností, oborů a oblastí, v nichž je možné se dále rozvíjet. Takže se snažíme vést studenty k celostnímu pojetí vzdělávání, k rozvoji jak rozumových, tak citových schopností. Důležitá je u nás také výtvarná a hudební oblast, divadlo, udržujeme a kultivujeme školu a školní zahradu, postavili jsme se studenty venkovní pergolu, založili bylinkovou spirálu a květinové záhony, podívali jsme se za včelami… Je toho spousta, co děláme.

Svět se vyvíjí rychle, nikdo nedokáže přesně říct, jak bude za pár let vypadat, ani které profese budou potřeba. Je dobré přivykat si na to, že změna bude trvalý stav. Jde o to vybavit studenty komunikačními dovednostmi, kritickým myšlením, flexibilitou, odvahou, samostatností, tvořivým přístupem k řešení úkolů, schopností spolupráce, mravními hodnotami. Při zakládání školy jsme si profil absolventa načrtli, máme jej na školních webových stránkách. Občas si ho pročítám.

Mnozí dnes říkají, že dnešní svět je dravý, je plný poměřování, jde o výkonnostní společnost. Vnímáte to stejně a myslíte, že je to správné?
Záleží, jestli na tuhle hru přistoupíte. Je na vás, v jakém světě chcete žít. A jestli je to správné? Pro mě není. Proto můj svět vypadá jinak.

V čem by měla být jinakost vašich studentů, aby je v tomto světě nelimitovala, ale přesto našli své uplatnění?
Důležité je, aby věděli, že má každý své vlastní kvality, kterými může ostatní obohatit. Lidé se mají doplňovat, ne soutěžit. Nejde o to, kdo je lepší. Prospěšnější je vítězit nad sebou. Jsem v něčem lepší než včera? Skvěle! Poměřování s druhými trvalé štěstí nikomu nepřinese. A nám jde o to, aby přese všechno, co se jim v životě stane, být šťastní uměli.

Jaké benefity vaše soukromé gymnázium nabízí?
Benefity? Nabízíme respekt a úctu. A taky sami sebe.

Autor: Iva Kovářová

21.3.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Řemeslné práce - Řemeslné práce Ostatní řemeslní pracovníci a 22 000 Kč

Obsluha tkacích a pletacích strojů OPERÁTOR/KA AUTOMATICKÉHO BALÍCÍHO STROJE. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: OPERÁTOR/KA AUTOMATICKÉHO BALÍCÍHO STROJE, V případě zájmu zasílejte životopisy na e-mail: Katerina.taborska@cz.LRMed.com nebo volejte na tel. 493 762 151 nebo se dostavte osobně., Nabízíme: možnost dalšího vzdělávání, dovolená navíc, dotované stravování, stravenky, firemní akce a benefity, věrnostní odměny, příplatky za vícesměnný provoz nad zákonnou výši.. Pracoviště: Lohmann & rauscher, s.r.o.-závod nová paka, Legií, č.p. 265, 509 01 Nová Paka. Informace: Kateřina Táborská, .

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 14 900 Kč

Číšníci a servírky ČÍŠNÍK/SERVÍRKA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 14900 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ČÍŠNÍK/SERVÍRKA - pracoviště Pařezská Lhota., V případě zájmu se dostavte osobně na výše uvedené adrese provozovny, nebo volejte v době od 8:00 do 19:00 hod. na tel.: 773 073 113 Fišer Pavel., Požadujeme praxi či vyučení v oboru, spolehlivost, pracovitost a příjemné vystupování, znalost cizího jazyka výhodou. , Nabízíme PP na dobu neurčitou., Vhodné i pro absolventy/ky.. Pracoviště: Lions - školící středisko nesuchyně, s.r.o. - parkhotel skalní město, 506 01 Jičín 1. Informace: Pavel Fišer, +420 773 073 113.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 15 000 Kč

Obsluha strojů na úpravu vláken, dopřádání a navíjení příze a nití SOUKÁNÍ, SNOVÁNÍ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Čtyřsměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: SOUKÁNÍ, SNOVÁNÍ - Pracoviště Hořice., V případě zájmu zasílejte životopisy na e-mail: jan.vach@mileta.cz, s dotazy se obracejte na tel.: 493 654 463 Ing. Vach. , , Požadavky: výuční list v textilním oboru výhodou, Nabízíme PP, nástup ihned, dotované stravování, 5 týdnů dovolené, nečerpáte-li nemocenskou - odměna 1 000,- Kč/měsíc, zvýhodněný tarif na mobilní telefon, svoz zaměstnanců na víkendové směny. Vhodné i pro občany EU i cizince na zaměstnanecké karty.. Pracoviště: Mileta a.s.- pracoviště, Husova, č.p. 734, 508 01 Hořice v Podkrkonoší. Informace: Jan Vach, +420 493 654 463.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 20 000 Kč

Obsluha ostatních zařízení na zpracování kovů OPERÁTOR/-KA AL OKEN, PRÁCE NA CNC. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: OPERÁTOR/-KA AL OKEN, PRÁCE NA CNC, V případě zájmu se dostavte osobně na adresu Špálova 368, Sobotka nebo volejte na tel.: 727 289 094 nebo pište na e-mail okay@okayplast.cz, Požadujeme: znalost práce na CNC strojích, Mzda od 20 000,- + prémie., Zaměstnanecké výhody: stravování., Vhodné i pro občany EU.. Pracoviště: Okay plast spol. s r.o. - pracoviště sobotka, Špálova, č.p. 368, 507 43 Sobotka. Informace: Štěpán Bartko, +420 737 289 094.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jičín - Jaroměř
15

Jičín doma podlehl Jaroměři, velké jarní trápení pokračuje

Léto mělo v sobotu generálku. Padaly teplotní rekordy

Léto mělo v sobotu generálku. Padaly teplotní rekordy

Spadla z vrcholu do propasti. Nahoru se už nevrátí

Východní Čechy - Anketa Deníku: Co si sportovní osobnosti z východočeského regionu myslí o knižní zpovědi biatlonové hvězdy Gabriely Koukalové.

FOTO: Talent a radost z umění na Lomnickém hudebním jaru

Lomnice - Město Lomnice nad Popelkou ožilo již 24. ročníkem mezinárodního festivalu hudby, tance a zpěvu pro děti a mládež do 26ti let.

Jičín doma bojoval, přesto znovu těsně prohrál. Postupuje Karviná

Jičín - Házenkáři Jičína doma předvedli parádní výkon, když v druhém poločase dokázali smazat ztrátu sedmi branek.

V útrobách kina je ukrytý tubus

Jičín - Otevření zrekonstruovaného Biografu Český ráj se blíží. Návštěvníky by měl staronový kulturní stánek přivítat už koncem května.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT