Z ní ještě nedávno studenti vytahovali zmenšeniny soch, například sv. Anežku, jejíž konečná kamenná podoba ozdobila svatopetrskou baziliku ve Vatikánu. Ale tak jako utichla škola, tak utichly i múzy a z 3D tiskárny nyní vytahuje ředitel školy Petr Malý součástky pro výrobu zdravotnických štítů.

Sochařská škola se totiž připojila k výzvě Tiskne celé Česko. „Jelikož totuto tiskárnou disponujeme, tak jsme ani na vteřinu neváhali a připojili se. Ale nejedná se o žádnou velkovýrobu, denně zvládneme vyrobit tak pět až šest dílů pro kompletní štít,“ říká u bzučící tiskárny Petr Malý. I škola má však problém s výrobním materiálem.

Tiskne celé česko

„Ne snad s tím pro tisk, toho máme dost. Na jeden kompletní štít se spotřebuje tak třicet gramů plastu, ale velký problém je s gumičkami. Ty opravdu nejsou. Galanterie jsou vyprodané a tak jsem musel vybastlit jednu gumu z mého hupcuku na kole. Ale snad bude lépe. Teď přemýšlíme nad nabídkou, kdy budeme jedné firmě dodávat jen díly a ona bude štíty kompletně dodělávat,“ dodává ředitel, který má ještě příslib z hradecké Střední uměleckoprůmyslové školy hudebních nástrojů a nábytku, která škole nabízí svoje 3D tiskárny.

„Navíc máme v nejbližších dnech dostat i dodávku dalších třech tiskáren. Tak pak by šlo vyrobit o dost více komponentů,“ říká Petr Malý a dodává, že prozatím vyrobené štíty nabídl jak krizovému štábu kraje, tak i hořickým obvodním lékařům, pracovníkům v Domově důchodců a policistům.