"Minulý týden jsme dostali vyrozumění, že naše nová vlajka byla přijata. Na úřadě a radnici ji vyvěsíme při slavnostních příležitostech, například v době Šrámkovy Sobotky nebo tradičního řemeslného jarmarku," řekl Deníku tajemník MěÚ Sobotka Jaroslav Šourek.
Jan Tejkal se znaky a vlajkami měst a obcí v Česku zabývá už 30 let a se záměrem vytvořit pro Sobotku novou vlajku podle pravidel Podvýboru pro heraldiku a vexilologii Poslanecké sněmovny oslovil město sám. Pracoval na ní od loňského února a zastupitelstvo jeho návrh v červnu 2022 schválilo. "Zatím nikde nevisí, čekali jsme, až nám ji oficiálně schválí. Společně s tím jsme si nechali zaregistrovat také znak města," dodal tajemník. Jan Tejkal vytvořil vlajku podle té původní neoficiální, město za jeho služby zaplatilo podle tajemníka adekvátní cenu v řádu několika tisíců korun.
Novou vlajku pro Sobotku navrhl heraldik a vexilolog Jan Tejkal."Město Sobotka užívalo dosud neoficiální vlajku, jejíž vznik byl spontánní, neprošel schvalovacím procesem dle zákona o obcích a neodpovídal aktuálně platným metodickým pokynům, což znamenalo, že nemohla být schválená," zdůvodnil vytvoření nové vlajky Tejkal.
Původní neoficiální měla podobu dvou stejně širokých vodorovných pruhů v bílé a modré barvě, které uprostřed překrývala černobílá kresba znaku města. Tím ale porušovala pravidla a zároveň nebylo možné ji upravit například vyvedením znaku města v plné barvě, což porušuje pravidlo o tom, že vlajka nesmí mít vyobrazený štít obecního znaku, nebo úplným odstraněním znaku, čímž by se bílo-modrá bikolora až příliš podobala dalším obecním vlajkám. Stejné rozložení barev má například současná neoficiální vlajka Jičína.
"Návrh vlajky jsem připravil jako list s poměrem stran 2:3 tvořený, stejně jako v případě neoficiální vlajky města, dvěma vodorovnými pruhy, bílým a modrým. Znak města být v listu vlajky nemůže, což je řešeno skrze dekonstrukci znaku města do geometrické, na znak města zřetelně odkazující formy. Uprostřed listu doplňuje vlajk čtvercové pole tvořené dvěma vodorovnými pruhy, modrým a bílým. Modrý pruh ve čtvercovém poli je dole zubatý a v tomto modrém pruhu se nacházejí dvě volné bílé věže s cimbuřím, zatímco v bílém pruhu je volná modrá brána zaklenutá oslím hřbetem," popsal svůj výtvor Tejkal.
Spolu s vytvořením nové vlajky si město nechalo zaregistrovat také historický znak.Takto navrženou vlajku podvýbor poslanecké sněmovny přijal a 20. března přišlo městu oficiální uznání vlajky. V nejbližší době tak ke znaku, který byl schválen 23. února, přibyde Sobotce do Registru komunálních znaků také vlajka. V databázi má z Jičínska zaregistrovaný alespoň jeden symbol celkem 78 obcí. Znak i vlajku mají nejčastěji zaregistrované vesnice, většina měst do databáze nahlásila alespoň vlajku a například Jičín nemá oficiálně zaregistrovaný ani jeden ze symbolů, kterými se prezentuje při slavnostních příležitostech.
"Podle mě jsou symboly pro města důležité, právě jimi se odlišujeme od ostatních obcí a reprezentujeme jimi své město. Novou vlajku jsme si nadělili k 525. výročí povýšení Sobotky na město, které si letos připomeneme," dodal tajemník města.