V Jičíně se nyní pohybuje po městě devět bezdomovců. Ti mají možnost využít v prostorách městské ubytovny v Čejkovicích noclehárnu, která je jim za dobu nouzového stavu k dispozici čtyřiadvacet hodin denně. Za jednu noc tu zaplatí čtyřicet korun. Zájemci se zde mohou osprchovat a vyprat si prádlo. „Navíc mají možnost se ošatit a také mají nárok na jídlo, poskytnuté z potravinové banky. Službu využívají v současnosti pravidelně tři osoby a nepravidelně další čtyři,“ konstatuje mluvčí radnice Jan Jireš.

Kvůli koronavirové epidemii tu dbají na zpřísněné hygienické zásady včetně opakovaného bezkontaktního měření tělesné teploty a dezinfekce vnitřních prostor noclehárny.

Vyčleněna jsou zde také tři lůžka pro pacienty, kteří jsou propuštěni z nemocnice po prodělané nákaze Covid-19 do domácího léčení, ale nemají možnost se doléčit v domácím prostředí. Zatím nebyla využita. Dále je nachystáno jedno izolované nouzové lůžko mimo objekt ubytovny.

Kapacita noclehárny je devět lidí s možností rozšíření pomocí přistýlek. Jinak v Jičíně funguje v současné době šest komerčních ubytoven, jedna je také v Kopidlně.Pečovatelské služba Dvora Králové zajišťuje provoz noclehárny i azylového domu. Službu noclehárny nyní využívají lidé z ulice ze 75 až 100 procent.

„Kapacitu máme sedm lůžek, běžně se zde střídá od pěti do sedmi klientů. Otevřeno máme po celý den,“ říká Stanislav Lupač, který má zařízení na starosti. Lidé z ulice se zde mohou navíc rovněž osprchovat, využít sociální šatník a potravinovou pomoc. Za noc tu platí dvacetikorunu. Dvorskou noclehárnu využilo vloni 21 bezdomovců.

Město také každoročně pořádá na podporu sociálně slabších a lidí z ulice Noc venku. Jako vstupné na akci s doprovodným programem tu vybírají trvanlivé potraviny. Vyvrcholením je přespání pod širým nebem. Vloni se kvůli epidemii setkání se sbírkou neuskutečnilo. Provozovatelé zařízení ale operativně vyhlásili jako náhradu potravinovou sbírku. „Od října do konce roku jsme získali potraviny za 37 tisíc korun,“ raduje se ze štědrosti dárců Stanislav Lupač.

Dvůr Králové provozuje také azylový dům, který je nyní obydlen ze dvou třetin.

Město Náchod nemá už léta s lidmi na ulici potíže. „Není to u nás palčivý problém,“ tvrdí mluvčí úřadu Nina Adlof. Pokud by někdo z bezdomovců potřeboval zajistit nocleh, poslouží k tomu například městská ubytovna. Pro covidní bezdomovce mají v Náchodě vyčleněn objekt komunitního centra.

Ne všichni ale využijí podávanou ruku. Pravidla, která v těchto zařízeních platí, nejsou lidé z ulice mnohdy ochotni respektovat, a proto raději zůstávají venku.

Hradečtí strážníci například poučují nové osoby na ulici o možnosti krizového bydlení a o místech, kde mohou získat praktickou pomoc sociálních pracovníků. Úzce spolupracují se sociálním odborem hradeckého magistrátu a pracovníky azylových domů. Azylový dům Matky Terezy nabízí ubytování pro 30 lidí a spravuje zimní noclehárnu, která disponuje až 90 místy k přespání. Hradecký magistrát má pro covid pozitivní bezdomovce připravené i karanténní prostory.