Smrk byl jedním z loňských tipů soutěže Hledá se strom, který vypisuje společnost, která stojí za organizací Vánočních trhů na Staroměstském a Václavském náměstí. Dosahuje výšky jednatřiceti metrů a rostl zhruba sedmdesát let.

Strom daruje Praze rodina Wolfových jako památku na Františka Wolfa, majitele okolních lesů, jehož předci sloužili už knížeti Trauttmansdorfovi.

PECKOVSKÝ VELIKÁN PRO RADOST VŠEM
„Je to po nás zadostiučinění a téměř symbolická událost. Letos je to 395 let, co nám v Praze popravili šlechtice Kryštofa Haranta, a nyní se na stejné místo vrací ztepilý smrk z Pecky," líčí souvislosti zdejší starostka Hana Štěrbová, která je záměrem nadšená stejně jako ostatní obyvatelé podhorského městyse.

„Tento strom byl favoritem už loni. Díky tomu, že vyrostl na volném prostranství nedaleko lesa, je ideálně zavětvený a stane se jistě důstojnou ozdobou letošního adventu v Praze," říká za pořadatele Petr Hozák.

Jehličnatého velikána prohlédli odborníci z Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně. Laboratorní testy ukázaly, že je zdravý a vhodný pro instalaci na Staroměstském náměstí.