Jak uvedl hejtman Lubomír Franc, kraj připravuje na letošní rok spojení dvou středních škol v Novém Městě nad Metují na Náchodsku a chystají se jednání o sloučení školských zařízení v Lázních Bělohradě a v Nové Pace.

Střední odborné učiliště v Lázních Bělohradě vyučuje budoucí kuchaře – číšníky, obráběče kovů, opraváře zemědělských strojů, ošetřovatele, dalším vzdělávacím odvětvím je provoz služeb, obor zedník a nástavbové studium podnikání.

Učiliště nyní navštěvuje 245 frekventantů. Ředitel Pavel Petr se zúčastnil čtvrtečního jednání v Hradci Králové. Na schůzi zavítal kvůli přítomnosti ministra školství Josefa Dobeše. Informace z úst hejtmana Lubomíra France ho překvapila. „Nechci se v této chvíli k záležitosti vyjadřovat,“ sdělil Deníku.

Střední škola gastronomie a služeb v Nové Pace (520 žáků) poskytuje příležitost ke vzdělání cukrářům, pekařům, kuchařům – číšníkům, krejčím, truhlářům, prodavačům smíšeného zboží. Dále nabízí obory s maturitou – podnikání a hotelnictví.

Zástupce ředitele Petr Jaroš se zprávu o chystaném sloučení dozvěděl z médií. „Zatím nám bylo naznačováno, že kraj tento záměr má, ale žádná oficiální jednání neproběhla. Spojit dvě školy, které jsou od sebe vzdálené 11 kilometrů, vidím jako problematické.“

(Iva Kovářová, ČTK)