Nová vládní vyhláška zakazuje prodej sladkostí, cukrovinek a slazených nápojů ve školách. Úprava se týká pouze žáků do splnění povinné školní docházky. Výjimky mají například vyšší odborné školy nebo případy, kdy žáci prodávají výrobky, které vytvořili při praktickém vyučování.

Nařízení sice začíná platit už dnes, školy ale mají ještě tři měsíce na to, aby sortiment v bufetech a automatech přizpůsobily novým požadavkům. Ty budou muset striktně dodržovat od 1. ledna 2017.

Cílem novely ministerstva školství je snížit nezdravé prostředí ve školách a školských zařízení. Většině ředitelů to ale přijde naprosto absurdní a nesmyslné. „Osvěta by měla především začínat v rodině. To, že dětem ve škole znemožníme přístup ke sladkostem ničemu nepomůže. Když si je nekoupí tady, půjdou jinam. My máme obchod od budovy vzdálený pouze padesát metrů, a tam naši žáci seženou úplně vše," kroutí hlavou nad novelou ředitel Základní školy Komenského v Hořicích Kamil Vávra.

Podobný názor má i ředitel Základní školy Lázně Bělohrad Jaroslav Jirásko. „Ten zákon mi přijde doslova postavený na hlavu. Automaty u nás na škole nemáme už dlouho a na základě intervence veřejnosti si naši žáci nekoupí v budově ani chipsy, ale zakázat prodej sladkostí ve škole úplně je nedomyšlené. Děti si zajdou jen kousek dál do obchodu, kde seženou sladkosti i jiné nezdravé věci," argumentuje Jirásko.

Praktičtí lékaři pro děti a dorost tak skepticky novou vyhlášku nevidí.
„Myslím si, že by to mohlo pomoci v boji s dětskou obezitou, takže to schvaluji," zamýšlí se lékařka Irena Hošková ze Sobotky. Souhlasí s ní i její bělohradský kolega Alexandr Rybníček. „Určitě s tímto postupem souhlasím," říká rozhodně.