Zatímco žáci i studenti ještě mají prázdniny a jejich jedinou starostí jsou školní potřeby, na chodbách studijních budov to žije a učitelé připravují výzdobu a program na Jičín – město pohádky.

„Chystáme provizorní učební systém, protože čtvrtina budovy je mimo provoz kvůli nově vznikající tělocvičně,“ vysvětlil ředitel Základní školy 17. listopadu v Jičíně s tím, že odměnou bude žákům kvalitní zázemí pro sport.

Školy ale také připravují veškerou administrativu a organizaci školního roku, jak potvrzují slova ředitele Základní školy na Novém Městě v Jičíně Miloše Vejvody: „Učitelé se seznamují s rozvrhem a rozdělením tříd a dělají výzdobu, aby se ve středu mohlo plně začít učit,“ informoval Vejvoda. Stejně tak to probíhá i na dalších školách.

Například v Základní škole v Husově ulici čeká na děti 12 nových počítačů, vymalované prostory a také nové vybavení v některých třídách, jak řekl ředitel Jindřich Tryzna. Osm nových počítačů získají i děti v družině „čtvrté“ Základní školy (Železnická ulice). Kromě toho zde proběhla rekonstrukce tříd druhého stupně, a to výměna podlah, světel a tabulí ve čtyřech třídách a také výmalba části budovy. Dvě třídy prvňáčků se pak mohou těšit na moderní keramické tabule. „Čeho si žáci určitě všimnou, je to, že jsme odstranili nevzhledné plynové potrubí, takže chodby školy jsou mnohem hezčí,“ uvedl ředitel Zdeněk Procházka.

Přípravy v plném proudu nemíjí ani střední školy. Zbrusu novou a už pátou učebnu počítačů získají studenti na Masarykově obchodní akademii. Zde také proběhla další etapa výměny oken za dva miliony korun například ve sborovně, kabinetech a kancelářích. „Vymalovaná je také přístavba s tělocvičnou,“ doplnil ředitel Jiří Tajč.

Hektický začátek školního roku zažívají i na Lepařově gymnáziu v Jičíně. Podle ředitele Miloše Chlumského zde v pondělí skončí rekonstrukce střechy, pod níž příští rok vzniknou učebny pro odborné předměty.