Máňa, dcera garážmistra, premiantka, s krásnými, zlatými copy - po vyjití školy šla na dvouletou školu do Havlíčkova Brodu, Olda, syn četníka, nám hrál ve škole na housle nezapomenutelnou skladbu Poem, také jeden z nejlepších žáků; do první třídy nastoupil taky Zdeněk, syn hajného, který nešťastnou náhodou spadl jako malý ze stolu, překousl si jazyk a ve škole vyrážel jen nesrozumitelné zvuky, nebo Máňa T., která také spadla, byla hrbatá a špatně mluvila.

Také s námi chodily bosé a zavšivené děti cikánů a komediantů - ale ty chodily třeba jen týden a zas putovaly ve vozech dál. Jak jsem postupovala do vyšších tříd, objevovaly se mezi námi děti, které propadly - a některé i několikrát- třeba vyšly i z páté třídy.

Špatný prospěch

My jsme byli malí a s námi chodila Fanynka B. , která stále propadala, jako i Míla Z., které vyšly v páté třídě, ale nic se tak moc nedělo, nakonec se taky vdaly a bylo to vlastně jedno, neb každý nemůže být mudrcem. Jak se říkalo: komu není shůry dáno, ani v apatyce nekoupí.

Ale všechny děti ze třídy chodily na náboženství a bály se, když něco provedly - musely pak klečet na hrachu nebo na stupínku, nebo stát za dveřmi, což byly běžné tresty. Taky vzpomínám na dlouhého hubeného kluka, byl chytrý, ale strašlivě koktal a muselo být pro něj hrozným utrpením jen říci své jméno-- řekl jen Jajajaroslav Mama…

Do školy chodily i děti postižené obrnou, jako Láďa C. Měl slabounkou nožičku v železných obručích, a Líba L., kudrnatá krásná holčička, dcera největšího statkáře z vedlejší vesnice, měla nohu v obručích. Děti je vozily na sporťáčku každý den do školy. Taky s námi chodil do školy Linhart - jeho máma si vzala Němce a on musel do Hitlerjugend - vždycky odtamtud utekl ke strýci a chodil s námi do školy, než ho zas našli a odvezli.

Některé děti ve škole postupovaly s jedničkami, ale i s pětkami, táta kluka doma seřezal a ve škole zůstal „sedět", opakoval třídu.
Ti, co na to měli, šli dále do škol - ale málo – většinou se šli učit, kluci na strojní zámečníky a děvčata na švadleny, jiní zůstali v hospodářství; dívky šly třeba k dětem jako služebné.    

Květa Turková