Nejmenší je čtyřiadvacetimilimetrový Merkur u jičíněveské školy, největší potom sedmdesáticentimetrový Jupiter. V úterý 5. července model slavnostně otevřeli ve škole v Jičíněvsi při Vesmírné slavnosti. Vyvrcholil tím školní projekt PER ASPERA AD ASTRA – PŘES PŘEKÁŽKY KE HVĚZDÁM.  

„Slavnost zahájili školáci konferencí, na které představili to, co se během školního roku dozvěděli," přibližuje dění ředitelka školy Darina Šindlářová. „Pak dostali malý dárek. Ve stodole na ně čekal Michal Malátný, který jim nejdříve přečetl kosmickou pohádku Ludvíka Aškenazyho a potom přišel na řadu malý koncert," dodala Šindlářová. Školáci se rychle přidali, a tak školní stodolu naplnil společný zpěv nejen písniček Pec nám spadla či Skákal pes, ale i největších hitů kapely Chinaski.

Na zahradě organizátoři Darina Šindlářová a Lukáš Bílek představili model Sluneční soustavy v krajině. Zkusit postavit model Sluneční soustavy navrhla dětem ředitelka Šindlářová loni na podzim. Právě se zahajoval školní vesmírný projekt PER ASPERA AD ASTRA. A tak se společně pustili s dětmi do vymýšlení a plánování. Děti jezdí do školy z okolních vesnic, proto je napadlo spočítat s nimi takové měřítko, aby oběžné dráhy procházely právě jejich vesnicemi. V měřítku jedna ku dvěma miliardám dosahují orbity Neptunu do Chyjic, Starého Místa a Vitiněvsi, Uranova dráha prochází Nemyčevsí, Saturn s Jupiterem krouží v Jičíněvsi a v Kostelci. Země a tři naši nejbližší planetární sousedé jsou kolem školy v Jičíněvsi.

Právě ta je středem celého modelu, ohromné Slunce září na její fasádě. Projít si celou Sluneční soustavu je na celodenní turistický výšlap nebo cyklovýlet. Cesta po všech planetách totiž měří skoro dvacet kilometrů. To ovšem navštívíte dva Saturny, dva Jupitery a dokonce tři Neptuny. Pokud si vystačíte jen s jednou planetou od každé, bude nejkratší cesta dlouhá necelých sedm kilometrů.

PLANETÁRNÍ ZASTAVENÍ

Jak taková planetární zastavení vypadají? „Nečekejte obvyklé informační tabule. V krajině kolem Jičíněvsi narazíte na netradiční dubové lavice, na školní zahradě pak stojí jen dubové sloupky," vysvětluje Lukáš Bílek. „Lavice mají zčásti skloněné opěradlo, aby mohl kolemjdoucí usednout v záklonu a pozorovat hvězdnou oblohu. Na vrcholu opěradla je astronomický symbol planety a na hřídeli se otáčí model planety. Stručnou zajímavost o planetě se pak dozvíte na nenápadné tabulce pod ním. U Slunce si navíc můžete zahrát s magnetickou planetární kuličkodráhou." Zastavení vznikly spoluprací místních nadšenců, řemeslníků i školáků.

Originálním prvkem na zahradě školy je také model souhvězdí Orionu. „Když školáci zpytovali při pokusu s polystyrenovými kuličkami a špejlemi, jak taková souhvězdí fungují, objevili jejich podstatu. Tedy fakt, že seskupení hvězd připomínající lidem určité obrazy jsou takto viditelná jen ze Země," vysvětlila Darina Šindlářová. „Od tohoto poznání byl jen krůček k tomu, aby malý modýlek přerostl do větších rozměrů. Vznikla tak pozoruhodná hříčka, kterou představují různě vysoké kůly se solárními lampičkami na vrcholcích. Z různých pohledů je jen neurčitou skupinou hvězd, kdežto z pohledu od lavice s modelem Země se pozorovateli zjeví uspořádání ve tvaru souhvězdí Orion."

Slavnostní otevření přestřihnutím Mléčné dráhy proběhlo u symbolického hrobečku Lajky. Ten ve škole vznikl na popud Jiřího Grygara, který školáky v lednu navštívil. K uctění památky prvního psího kosmonauta všichni společně s Michalem Malátným zazpívali Pes jitrničku sežral.

VÝLET NA KOLÁCH

Potom následoval cyklistický výlet, při kterém účastníci slavnosti objeli všechny planety. Zakončili ho v podvečer u modelu Neptunu ve Vitiněvsi. Tam na ně čekal táborák a stanování. Po setmění přijel i vitiněveský astronom Jaroslav Heršálek s teleskopy. Před usnutím tak nejen školáci mohli pozorovat Mars, Jupiter i Saturn.

Vesmírný projekt ve škole mohl proběhnout také díky podpoře obcí: Jičíněves, Staré Místo, Vitiněves, Nemyčeves, Kostelec, Chyjice a díky podpoře svazku obcí Mariánská zahrada. (zš)

Popisky ke snímkům ve fotogalerii:

01 – Zahájení konference písničkou v podání dětí ze školky
02 – Přednášející třeťák Jára Kryšpín
03 – Přednášející druhanda Tereza Janeková
04 – Přednášející prvanda Lucka Šindlářová s modelem Uranu
05 – Přednášející Fanda a Šimon Bílkovi
06 – Přednášející třeťanda Tereza Šindlářová
07 – Přednášející třeťák Niky Krátký
08 – Přednášející čtvrťák Šimon Bílek
09 – Přednášející páťanda Maruška Kryšpínová
10 – Přednášející druhanda Tereza Honzíková
11 – Přednášející prvanda Nikolka Mlejnecká
12 – Přednášející druhák Roman Angelov
13 – Přednášející druhanda Rozárka Tošnerová
14 – Přednášející páťák Adam Hendrych
15 – Přednášející druhanda Natálka Knapová
16 – Přednášející páťák Matěj Angelov
26 – Ve stodole zahrál a společně s dětmi si zazpíval Michal Malátný
27 – Michal Malátný přečetl dětem kosmickou pohádku Ludvíka Aškenazyho
28 – Do slavnostního rozstříhání jedlé Mléčné dráhy se pustily všechny děti za asistence Dariny Šindlářové, Michala Malátného a Lukáše Bílka
29 – Symbolický hrobeček psího kosmonauta Lajky
30 – Magnetická planetární kuličkodráha
31 – Střed modelu sluneční soustavy u Slunce-školy
32 – Zastávka cyklistického výletu u modelu Saturnu v Kostelci
33 – Model Marsu v Jičíněvsi
34 – Druhý ze Saturnů rotuje u jičíněveského lesa
35 – Montáž Jupiteru v Kostelci
36 – Model Uranu na nemyčeveském hřišti
37 – Model Neptunu ve Starém Místě u rybníka
38 – Model Neptunu na louce za Vitiněvsí
39 – Pozorování Slunce s vitiněveským astronomem Jaroslavem Heršálkem
40 – Hvězdy Orionu při pohledu odjinud z vesmíru
41 – Orion při pohledu ze Země