Od včerejšího rána se ale všechno obrátilo k lepšímu a díky dlouhodobé intervenci markvartické radnice u Královéhradeckého kraje do vesnice se zhruba padesáti obyvateli poprvé zamířil školní autobus.
„Po třech letech se nám podařilo prosadit autobusový spoj směrem na Sobotku, kam většina dětí dochází do školy. Do vísky zajížděl jednou denně pouze mikrobus, který jsme si platili. Jinak pravidelný spoj jezdí do Libáně, tam už ale většina současných obyvatel nemá žádné vazby," popisuje pozitivní změny v autobusové dopravě starosta Markvartic František Šolc.

Situace v obci byla celkem tristní, lidé bez auta se do Sobotky dostali jen jednou za den.

„Rodiče situaci zvládali díky úžasné soudržnosti. Maminky se většinou domlouvaly a svoz zajišťovala vždy jedna z nich. Je to novinka, která bude místními občany určitě využívána," domnívá se o novém spojení František Šolc.

„Na Sobotecku dochází ke změně autobusového dopravce. Nově bude doprava zajištěna dopravci BusLine a ARRIVA STŘEDNÍ ČECHY. V souvislosti se změnou dochází i k rozšíření dopravní obslužnosti do Hřmenína, místní části Markvartic, čímž bude nově zajištěna doprava žáků z této místní části do školy v Sobotce a zpět. Zároveň bude na této lince nově nasazen velký autobus, čímž se vyřeší kapacitní problémy, které v současné době vznikají obsluhou této linky malým autobusem," uvedla tisková mluvčí Královéhradeckého kraje Martina Götzová.

Obec ještě nyní řeší otáčení autobusu v Hřmeníně, kvůli kterému dochází k přemístění zastávky Markvartice, Hřmenín do prostoru křižovatky místních obslužných komunikací. Nově dochází i ke změně na lince IREDO 543 Sobotka – Mladějov.

Mezi další novinky od dopravců patří například zavedení sobotního spoje z Hradce Králové do Špindlerova Mlýna nebo linky, které dopraví od nového roku zaměstnance do kvasinské automobilky.
V sobotu 17. prosince tak poprvé vyjede autobusová linka na trase Hradec Králové – Špindlerův Mlýn.

„Zavedením tohoto spoje posilujeme víkendové spojení do Krkonoš. Chceme tím podpořit možnost cestovat veřejnou dopravou do nejnavštěvovanějších míst v kraji, protože na trase této linky není jen koncový Špindlerův Mlýn, ale například i zastávky Les Království nebo ZOO Dvůr Králové," doplnil náměstek Červíček. Dále bude posíleno spojení do Pece pod Sněžkou a Trutnova. Od neděle 11. prosince, kdy začaly platit nové jízdní řády, je posíleno autobusové přímé spojení Liberecka s Mladoboleslavskem. V pracovní dny jezdí čtyři páry nových spojů a o víkendu dva.