Ředitel Stanislav Neuman se prý opíral o stanovisko veterinárního lékaře, podle kterého nejsou zvířata schopna provozu a výcviku ve školní stáji.

„Potřebovali jsme místo ve stáji, abychom mohli přivést koně nové,“ tvrdí ředitel.

Škola přichází s novou koncepcí, kdy chce vrátit na výsluní jezdecký sport. Proto také uzavřela spolupráci s místním klubem TJ Jiskra, který zatím ustájí na školním statku tři koně. Školní statek má nyní k dispozici svých pět koní a tři TJ Jiskra. Původně k výuce využíval 8 koní a tři v bezplatném pronájmu.

Foto: Jindra Váchová
Peckovskou pouť si děti užily, atrakce je bavily

Chovatelka a učitelka jezdectví Eva Hlaváčková, s kterou se škola po osmi letech rozloučila, se brání. Neztotožňuje se s tvrzením ředitele Neumana, že je o vyřazené koně dobře postaráno.

„Přesvědčili jsme se, že koně nyní nemají kvalitní podmínky,“ tvrdí Hlaváčková, podle které měli šestadvacetiletí koně ve školním statku důstojně dožít. Navíc jsou zkušení, zvyklí na děti a tím pádem vhodnější pro začátečníky než koně nové. Ke své výpovědi z pracovního poměru vysvětluje.

Foto: Josef Vlášek
Rostou! Chodíte na houby? Pochlubte se svými úlovky!

„Smlouva na jezdectví mně skončila k 31 . červnu, škola ji neprodloužila, aniž by uvedla důvod,“ říká žena, která vlastní licenci instruktora jezdectví a je také garantem při skládání zkoušek.

Ředitel ale tvrdí, že jezdectví pod jejím vedením na škole upadalo, studenti školy se naposledy účastnili závodů České jezdecké federace (ČJF)v roce 2004. Od roku 2016 bylo škole členství v ČFJ zrušeno.

„V roce 2015 jsme uspořádali Hubertovu jízdu, v roce 2016 jsme se zúčastnili parkurových závodů v Hořicích a pak dalšího hořického podniku. V září a říjnu jsme absolvovali s koňmi Ligu škol. V rámci změn legislativy a po sloučení školy v roce 2017 jezdecký klub Školní statek Hořice zanikl. Ředitel Neuman neměl snahu klub obnovit,“ oponuje Hlaváčková.

Mládě želvy paprsčité, které se narodilo v Safari Parku Dvůr Králové.
V safari parku se narodilo první mládě želvy z Madagaskaru

Školu budou nyní studenti reprezentovat pod TJ Jiskrou Hořice. Jezdecký výcvik zajistí Zita Horníková. „Je to člověk, který nemá potřebnou licenci instruktora jezdectví pod hlavičkou České jezdecké federace, takže ve škole by vůbec neměla učit,“ upozorňuje Eva Hlaváčková. Ta se nadále na školním statku stará o 7 soukromých koní, dalších 6 je v jejím užívání.

Koně ale musí statek opustit, ředitelství majitelům zaslalo výpověď současné nájemní smlouvy.

„Ředitel uvedl, že nás tady nechtějí, že zde chtějí dělat jezdectví na vyšší úrovni a my se proto nehodíme,“ krčí rameny Eva Hlaváčková. Majitelé zatím pro koně nenašli vhodné zázemí.

Festival. Ilustrační foto
Rodfest pomůže Jindříškovi z Jičína a Davídkovi z Nové Paky

„Někteří pro nás zajišťovali jezdectví, ale to tady nefungovalo. Nebyli jsme chovem koní, ale prakticky koňským hospicem. Naše filosofie je diametrálně odlišná od názoru lidí, kteří se o koně starali. Nebyla tady snaha pokračovat v jezdectví, ale humánně zachraňovat koně. Názorově jsem se rozešli,“ obhajuje Neuman kroky školy, která chtěla uvolnit stáje pro koně svých studentů.

„Jsem vděčná, že nám ředitelství vyšlo vstříc a je ochotno jednat a prodloužilo ustájení koní o čtrnáct dnů. Jednoho koně, který byl bezplatně využíván školou, si už majitelé odvezli,“ říká k aktuální situaci na hořickém statku Eva Hlaváčková.

Vedle zkušené instruktorky škola dále propustila z pracovního poměru její sestru.

Foto: HBC Ronal Jičín
Mašát: Play off? Pro nás je to maximum

Nestandardně se zachovala i k učiteli Jaroslavu Lelkovi. Ten měl na starosti výuku odborných předmětů a praxi. „I přes slíbený úvazek si mě třináctého července ředitel zavolal.

V ruce už měl připravený papír o ukončení pracovního poměru dohodou, zdůvodněnou tím, že jsem profesně pochybil a že mně doporučuje, abych dohodou odešel,“ popisuje Lelek praktiky školy, která už v té době měla za něho náhradu. „Byl jsem nepohodlný, měl jsem výtky vůči vzdělávání žáků, ale mým cílem bylo pozvednout úroveň školy,“ říká zklamaný pedagog.