Černé skládky jsou nahromadění rozličného odpadu v místě, které pro to není určeno. Obecně se nakládání se smetím řídí zákonem č. 185/2001 Sb. Nekontrolovaná změť odpadků přitom představuje ohrožení. Je totiž rejdištěm hlodavcům, nehledě na nebezpečí úniku toxických látek.  

Spolek občanů a přátel města Jičína radnici nedávno opět upozornil na nelegální skládku, konkrétně na nahromaděné odpadky v oblasti mezi uhelnými sklady a prodejnou Praktik.

Staré kolejiště je zde zaneseno smetím, které zřejmě pochází od místních obyvatel. Místo se přitom nachází hned v sousedství hlavní komunikace a poblíž důležité nákupní zóny.

Boj s větrnými mlýny

Černé skládky spadají do kompetence odboru životního prostředí. Zjistit původce skládky, to je prý jako boj s větrnými mlýny a odhalit se ho podaří jen výjimečně.

„Nejdříve dohledáváme, o jakou lokalitu se jedná, zda je pozemek, kde se černá skládka nachází, v majetku města nebo v soukromém vlastnictví," popisuje postup Marcela Šimůnková. Pokud jde o pozemek města, skládku likvidují pracovníci technických služeb jako zakázku. Peníze jdou z městského rozpočtu. Jen vloni bylo v kapitole pro likvidaci skládek k dispozici dvě stě tisíc korun, letos je to 150 tisíc.

Se skládkou ve starém kolejišti to bude problematičtější. „Jedná se o majetek Českých drah, které musíme oslovit, aby prostor vyčistily," nastiňuje řešení Šimůnková.

Jičín ročně registruje kolem deseti černých skládek ve volném terénu, dohledatelnost původce je mizivá. A pak je samozřejmě nemyslitelné někoho finančně postihnout. Pracovníci odboru přiznávají, že tady opravdu nemají šanci uspět.

Výskyt menších černých skládek mapuje i městská policie. „Většinou se pokoušíme zjistit, kdo je původcem nepořádku. Často se to daří, i když dotyčného nechytneme při činu. Pokud třeba ve smetí jsou účtenky, lze se snadno dopídit, za kým máme jít," uvedl velitel policie Karel Juryca.

Postihy

Rozsah nepořádku a postih obvykle posuzuje příslušník městské policie. V případě větších skládek nebo při podezření na poškození životního prostředí situaci mapují pracovníci životního prostředí. Pokuta od „měšťáků" může dosáhnout jednoho tisíce korun. U větších skládek může dojít i ke správnímu řízení, z něhož vzejde penále několik desítek tisíc korun.

V Nové Pace mají s nelegálními skládkami také své negativní zkušenosti. Naštěstí jich není tolik. Vloni šlo o dvě, letos už byla objevena jedna v Heřmanicích a další ve směru z Valdova na Pustou Proseč.

„Likvidace nás vloni stála 17 tisíc korun. Bohužel je velmi obtížné dohledat pachatele. To je opravdu ojedinělé," přiznává Lidmila Mizerová z odboru životního prostředí novopacké radnice.

Dotaz jsme učinili i na hořického starostu Ivana Doležela.
„Lidi, kteří vytváří černé skládky, mají podle mého pozorování tendenci vyhazovat odpad v místech, co nejsou moc na očích. Nechtějí být při tom vidět. Takové problémy jsme svého času měli, například nedaleko výrobny trubiček poblíž bývalé restaurace Doubravka, když se jede z Březovic," rozpovídal se starosta.

„Ale řekl bych, že v poslední době, se to zlepšilo." Klíčem k úspěchu je prý zřízení dostatečného počtu sběrných míst.

Velitel jičínských strážníků Karel Juryca rovněž uvedl, že dobrým nástrojem na dopadení tvůrce černé skládky, jsou fotopasti. Automatické zařízení, které se aktivuje na základě pohybu a pořídí snímek, se už několikrát při lapání provinilců osvědčilo. Například se tím podařilo vyřešit velkou černou skládku, která hyzdila Dvorce. Další zařízení strážníci dříve umístili do Kukulovy ulice.