Neukáznění turisté, motorkáři, cyklisté, lezci, mejdan u Pelíšku a nebo nepovolená technoparty, policisté společně s ochránci přírody zasahovali vloni na území unikátní chráněné oblasti Prachovských skal několikrát, přesto lze mluvit o poklidné sezóně vzhledem k rekordní návštěvnosti 164 tisíc platících příchozích.

Za největší prohřešky považuje Miloš Zeman, dobrovolný strážce přírodní rezervace, která je od roku 1637 ve vlastnictví rodu Schliků, parkování na loukách a v lesích. Je tu ale řada dalších nešvarů. V odlehlých částech pod vyhlídkami se vloni objevily „záchodky“, u Pelíšku, na Zadní Točenici a v Laholi si lidé zakládali ohniště. Ochránci zasahovali na party u Pelíšku, kde byl dokonce spuštěn nedaleko vodního zdroje naftový agregát. Skály vloni neunikly ataku sprejerů ani vyznavačů technoparty.

„Na Starý Hrádek a do Javorového dolu je zakázaný vstupu, přesto sem lide pronikají, řežou do spadlých stromů. Na Maršově je problém se skládkou, kterou si místní vytvořili v lese,“ sčítá Zeman prohřešky a připomíná, že technoparty na začátku října „odpískali“ ochránci hned v zárodku.

„V pátek došlo k navážení ozvučovací aparatury a dalšího zázemí do bývalého rekreačního areálu LIAZ u Pařezského rybníka. Hluk se rozléhal do okolí a upozornili na něho místní,“ popisuje nadporučík Roman Vích ze soboteckého oddělení policie nepovolenou akci. Správa CHKO Český ráj ve spolupráci s policií party, na které se sešlo asi 400 účastníků, rozpustila.

Radek Kolc připomněl, že policie v chráněné oblasti provádí pravidelné prohlídky. Vloni zde absolvovala pátrací akci po chovanci ze Žatce, asistovala při záchraně lezce po pádu ze skály, řešila majetkové delikty jako odcizení kol, spejerství v méně navštěvované lokalitě Babinec. „Řešili jsme případ zmrzačeného muže v Jinolicích, pohřešován byl místní muž z Prachova. Po třech měsících pátrání byly nalezeny jeho ostatky,“ popisuje nelehkou práci policistů.

Ladislav Oborník z hasičského centra v Jičíně upozornil na novinku. V Jičíně končí letecká hasičská služba. „Jičínská Andula nebude lítat, tendr vyhrál soukromý provozovatel z Mnichova Hradiště,“ informuje přítomné.

PROJEKT ROZVÍJEJÍCÍ sociální služby chce využít prostor bývalého novopackého kláštera.
Padla poslední bariéra, kraj Packé podpoří

Jiří Klápště, ředitel Chráněné krajinné oblasti Český ráj, zdůraznil nutnost ochrany přírody a spolupráci v této oblasti s obcemi a vlastníky pozemků.

„V Prachovkách jsme provedli revizi infrastruktury, prošli jsme stezky. Byť nejsou státu, jsou možnosti, jak podpořit obnovu některých prvků,“ upozornil na šanci čerpání dotací.

Podle Klápštěho je vizitkou každé lokality její značení, mapy, chodníky, stezky. A to je někdy problém. Poukázal na reklamní panely. „Je to lunapark, který vrhá na vizuální obraz Českého ráje nedobrou podobu. Tohle bychom měli začít řešit,“ vyzval účastníky setkání.

Do budoucna je velké téma zadržování vody v krajině. „Můžeme radou i penězi přispět k obnově tůní a mokřadů, které jsou významným faktorem při zadržování vody v krajině včetně zlepšování mikroklimatu,“ vysvětluje ředitel CHKO, který si dává za úkol zmapovat potenciální lokality obnovy mokřadů. Klápště také doporučil instalovat v Javorovém dole a Starém Hrádku panely, aby lidi věděli, proč jsou uzavřeny.

Zajímavým tématem jsou podle Klápštěho i filmaři. „Za nás bychom chtěli být opatrní se sektorem reklamy. Musíme zvažovat význam veřejného zájmu. U filmů je to jasné, u reklamy je to krátkodobé.“

Přírodní rezervace Prachovské skály, ležící severozápadně od města Jičína, je jako jeden z hlavních symbolů Českého ráje, nejstarším chráněným územím regionu, a to už od roku 1933. Jedná se o nejvíce navštěvovanou lokalitu obyvateli Jičína a turisty z celého světa. Sezóna v Prachovských skalách oficiálně začíná 30. března.

Ilustrační foto.
Zapomeňte na vlaky