V pátek navečer bylo v Porotním sále jičínského zámku plno. Ale v poslední době razí se označení Valdštejnského paláce. Štěpán, či muzejníci, by vám vysvětlili, proč. Proč palác.

Ale my se společně zamysleme, proč bylo plno na přednášce Skalní hrad Pařez jeho podoba a historie, kterou přednesl Martin Nechvíle, archeolog a specialista na středověká panská sídla Českého ráje, a kterou uspořádala Jičínská beseda v rámci už čtvrtého ročníku cyklu svých přednášek.

Dana u pokladny se usmívá, vydává vstupenky za lidovou cenu (20 a 10). Těch druhých, důchodcovských, je dost.

Lidi se pozdraví, mnozí si vyřídí své rozhovory s přáteli, předají pozvánky, dohodnou potřebné. Pavel vyzkouší promítání, pohovoří s hostem lektorem.

S malým zpožděním, aby se ty pozdravy lidí stihly, se začne. Lektor (archeolog, historik, archivář či jiný odborník) je vždycky skvěle připravený, většinou mluví bez papíru.

Obrázků je hodně, v případě Pařezu více než sto.

Dozvídáme se, kdy byl hrad postaven, kdo byli jeho majitelé a zda mohl opravdu zaniknout za husitských válek.

Jak toto panské sídlo vypadalo a kudy se do něj vstupovalo. V čem si je Pařez podobný s dalšími skalními hrady Českého ráje a jaká je jeho spojitost s lokalitou Pařízek u Mladějova.

Stranou nezůstanou ani archeologické objevy a vysvětlení, jak je to s údajným nálezem depotu stříbrných grošů Václava IV. v hradní věži nebo s kamennou koulí do bombardy, která měla být na Pařezu kdysi nalezena.

Přednáška poutavá, nikomu nevadí, že často téměř dvouhodinová.

Pak se na otázku, jestli má někdo dotaz, přihlásí Standa Hylmar nebo někdo takový.

Dotaz je věcný, stařecká upovídanost nepřesáhne meze.

Standovi to i po devadesátce, pardon, jednadevadesátce, dobře pálí.

Pavel pak řekne, jaká bude další přednáška (v listopadu kostel na Veliši), lidi dokončí své pozdravení a rozchází se pomalu.

Aha, nedostali jsme se podrobně k tomu Pařezu. Zkuste se podívat na stránky Jičínské besedy.

Jmenují se http://www.jicinskabeseda.cz/.

Bohumír Procházka