Památky otevírají po zimní pauze opět své brány. Zatímco hradecká Bílá věž přivítá návštěvníky už zítra, zámky budou poprvé v nové sezoně přístupné o víkendu. Vstupné na některých památkách však bude dražší.

„Ceny vstupného se u nás zvýšily zhruba o deset procent, ale na druhou stranu máme rodinné vstupné, díky kterému návštěvníci ušetří,“ uvedl kastelán ze státního zámku Hrádek u Nechanic Ivan Šenk. Plné vstupné za velký okruh činí 90 korun, prohlídka malého okruhu, tedy pouze přízemí zámku, stojí o dvacet korun méně. Rodinnou vstupenku zájemci pořídí za 270 korun.

Dražší bude rovněž výstup po 233 schodech na ochoz hradecké dominanty Bílé věže, ale pouze pro dospělé. Místo 25 korun letos zaplatí o pětikorunu víc.
Zámek Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou ponechal ceny na loňské výši. Plné vstupné je 70 korun.

Jako první v okrese otevře hradecká Bílá věž, kterou ve středu odemkne primátor krajského města Otakar Divíšek. Stane se tak při tradičním Jarním vítání turistů, které začne v 16 hodin pod hradeckou dominantou.

Na programu tady je také křest nových turistických publikací, možnost pořízení výroční turistické známky se zvonem Augustin a samozřejmě výstup na ochoz věže.

Návštěvníky přivítá i věžníkova koza Líza a tradiční výstava katedry výtvarné kultury hradecké univerzity Studentský výtvarný salon, která potrvá do 28. dubna. Hned na sobotu 4. dubna je připravena první letošní noční prohlídka. Večerní Hradec z ptačí perspektivy mohou zájemci vidět od 20 hodin do půlnoci.

Atraktivní zahájení nové sezony na nadcházející víkend chystá také zámek Karlova Koruna. Stane se jím prodejní expozice Jaro a Velikonoce na zámku, v níž budou nabízeny věnečky, košíčky, jarní a velikonoční aranžmá a podobně. Výstava bude v sobotu přístupná v sobotu od 12 do 16 hodin a o den později od 9 do 16 hodin.

Zatímco Bílá věž bude od středy otevřena denně, zámky mají v dubnu provoz omezen jen na víkendy a svátky.
Fotogalerii z památek Hradecka najdete na internetové adrese:

hradecky.denik.cz/pamatky