Letošní jarní se uskutečnil jako součást projektu Opal vytvořeného za finanční podpory Státního fondu životního prostředí a Ministerstva životního prostředí Praha.

Tak jako si žáby každoročně správně odhadnou dobu, kdy se mají vydat na cestu ze zimovišť do vody, na 9. běhu, který se uskutečnil v neděli 11. března, opět vyrazili do přírody muži i ženy, děti i zkušení závodníci a snažili se dostat se do cíle v čase, který si předem odhadli. Na trati překonávali podobně jako žáby nejen asfaltové i blátivé úseky, ale i led.

Miloš Němec z Prahy vytvořil rekord, který je možno hodnotit jako „světový“, dostal se totiž do cíle přesně v tom čase, který si předem stanovil. Trať dlouhou 7 km proběhl za 37 minut a 30 vteřin. Na druhém místě byla Markéta Bartošová z Prahy s rozdílen 30 vteřin od předem odhadnutého času, na třetím František Cipl z Benešova u Prahy s rozdílem 31 vteřin, všichni tři závodící jsou členy klubu Bonbon. Originálně se dostala do cíle jedna ze závodnic, která poslední metry trati opravdu skákala jako žába.

V doprovodném závodu na trati 2 km zvítězila Alena Němcová z Prahy s rozdílem 47 vteřin, druhý byl Vladimír Turčín z Jičína (56 vteřin) a třetí místo obsadila Adéla Turčínová z Jičína (69 vteřin).

Za účast v žabím převleku nebo se žabími doplňky byli vyhodnoceni Antonín Čejka z Jičína, Helena Strouhalová z Vesce a Honzík Šandera z Prahy.
Všichni závodníci dostali účastnické listy s obrázkem obojživelníka roku 2012 ropuchy obecné, umístění nebo vyhodnocení pak navíc diplomy a keramické medaile. Nechyběla ani dárková balení oblíbených nápojů od sponzorů. Závodníci si pochvalovali výborné značení trati, která byla vymezena nejen fáborky, ale v úsecích s obtížnější orientací i šipkami z mouky.

Účastníci také sbírali první body do letošního poháru BEJK (Běhy jičínské kotliny). Dalším závodem tohoto poháru bude Železňák-Cidliňák v úterní svátek 1. května v Železnici.⋌Marcela Šanderová