VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Seriál: Fenomenální včely a jejich včelí píle

Jičínsko – Včely musí opouštět své bezpečné hnízdo v době rojení, mnohem častěji ale proto, aby mohly donést živiny a energii. Létavky každého včelstva podnikají v okolí svého hnízda pátrací lety a společně vytvářejí hustou neviditelnou informační síť, která podchytí všechny dostupné květy.

13.11.2012
SDÍLEJ:

Včelaři ZO Lázně Bělohrad a ZO Hořice na návštěvě VÚ včelařského v Dole 30. 4. 2011. Pracovník ústavu včelařského Ing. Dalibor Titěra ukazuje včelařům "hodné" včely na plástu. Foto: Archiv včelařů

Z hlediska rostlin tedy není vůbec nutné, aby na scénu kromě včel vstupoval ještě další opylující hmyz. Včelstvo může čistě teoreticky pokrýt kolem svého hnízda plochu 400 km², pokud počítáme s maximální vzdáleností, na jakou se může včela od hnízda vzdálit. Ta činí při přímočarém letu asi 10 kilometrů. Na tuto trasu postačí včele zásoba energie, kterou si v podobě medu natankuje s sebou na cestu.

Lety včel
Tak dlouhé lety však podniká jen v extrémních podmínkách. V pustině bez květů se včela při nedostatku nektaru musí vydat i na tak velkou vzdálenost, že spotřeba energie je už téměř stejně velká jako její zisk. Běžně se létavky při svých výletech vzdalují od hnízda na průměrnou vzdálenost 2 až 4 km.

Pokud posuzujeme z ekonomického hlediska poměr energie vynaložené na let ve formě medu jako pohonné látky a energie přinesené domů ve formě nektaru, je tato vzdálenost ještě únosná. Spící včely poznáme podle držení těla, a to podle ochablého svalového napětí – tykadla jsou svěšená a nohy pod tělem. Život létavky je patrně nejnáročnější období života včely. Proto nepřekvapuje, že to byly právě létavky, u kterých byly teprve nedávno objeveny a popsány zřetelné stavy spánku. Mladé včely sice spí také, ale kratší dobu; denní a noční aktivita se výrazně neliší. Létavky spí déle a hlavně v noci. Převážně spí v hnízdě, občas i venku mimo včelstvo.

Proč musí spát především létavky, lze těžko vysvětlit. Obecně je těžké říct, proč musí organismy spát. Skutečnost, že spánek se výrazně objevuje jen u létavek, ukazuje, že jejich práce v terénu je fyzicky velmi náročná.

Zdroje potravy
Květy a jejich nabídka nejsou včelám k dispozici v každé době a na všech místech letového okruhu včelstva. Jsou zeměpisné oblasti, kde se květy objevují podle ročních období, tedy nikoli stále, ale v době kvetení pak jsou všude. V jiných případech jsou kvetoucí rostliny k dispozici po celý rok, ale jsou soustředěny do určitých míst, nejsou tedy všude. První případ se týká oblastí mírného podnebního pásma, druhý subtropů a tropů.

Vyhledávání a využívání zdrojů potravy proto včelstvo staví v závislosti na vlastnostech životního prostoru pokaždé před jiný komplex problémů. Omezená nabídka květů v dané lokalitě, včely navíc předem netuší, kdy květy rozkvetou, výrazně zvyšuje konkurenci mezi včelstvy v regionu. S touto situací se setkáváme u kvetoucích tropických stromů – v záplavě zelených listů bez jediného kvítku včely tu a tam narazí na kvetoucí strom. V průběhu roku se pak tato místa stále mění. V takových ekologických podmínkách původně včely vznikly a záhy na to založily svoji sběrací strategii na „promyšlené" vzájemné komunikaci. Když potom později včely pronikly i do mírných podnebních zeměpisných šířek, byly již pro návštěvy květů plně vybaveny.

K efektivnímu využití nabídky květů patří také schopnost superorganismu včelstva nasměrovat podle vydatnosti snůšky v daném území správné množství létavek. Atraktivní vydatné zdroje by měly být navštěvovány hojně, méně vydatné by neměly být zcela ignorovány, ale mělo by tam létat menší množství pracovních sil. Vyčerpané zdroje by se neměly navštěvovat vůbec.

Dnes do Bělohradu

Dnes navštívíme základní organizaci ČSV v Lázních Bělohradě. Na ustavující schůzi, která se konala dne 22. září 1929, vznikl „Včelařský spolek pro Horní Novou Ves a okolí" s cílem zajistit podporu včelaření na území dnešního Bělohradu. Spolek tedy pracuje nepřetržitě více než 80 let, nyní pod hlavičkou základní organizace Českého svazu včelařů Lázně Bělohrad (ZO ČSV Lázně Bělohrad). V současné době má 40 členů a jednu právnickou osobu. Celkem obhospodařuje cca 450 včelstev.

Hlavními funkcionáři základní organizace jsou: předseda – Stanislav Stuchlík, místopředseda – Vlastimil Dlab, jednatel – Martin Kareš, pokladník – Stanislav Nálevka. Organizace působí v těchto obcích: Lázně Bělohrad, Brtev, Černín, Hřídelec, Choteč, Lány, Javoří, Svatojánský Újezd, Tetín a Uhlíře.
V průběhu roku je hlavní činnost členů zaměřena na péči o včelstva a ta na opylování stromů a rostlin v Bělohradě a okolí. Odhaduje se, že celková užitečnost včely je z 80 – 90 % v opylování rostlin. Včelaři, členové ZO, zajišťují nejen dobrou úrodu ovoce, ale i zdravou výživu obyvatel prodejem včelích produktů na akcích probíhajících v Bělohradě a okolí, například při Otvírání lázeňské sezony, pouti na Byšičkách, ale především prodejem medu tzv. přímo „ze dvora". Dalším včelím produktem, který je často požadován, je propolis a propolisová tinktura jako dezinfekční a především hojivý prostředek.

Zájem je i o svíčky z včelího vosku, které při hoření vydávají typickou a nezaměnitelnou vůni. O med a včelí produkty přímo od včelaře je u veřejnosti velký zájem. Možnosti nákupu těchto produktů jsou zveřejňovány ve spolkové vývěsní skříňce ZO ČSV umístěné proti lékárně.

V minulém roce jsme pořádali zájezd do VÚ včelařského v Dole u Libčic u Prahy, letos jsme navštívili výstavu NATURA VIVA v Lysé nad Labem.
ZO ČSV Lázně Bělohrad má vlastní specializovanou knihovnu, která slouží nejen včelařům, ale i veřejnosti. Zájemce o studium této literatury si ji může vypůjčit u knihovníka ZO Michala Tobiáše, bydliště Choteč č. 43, e-mail michaltobias1@seznam.cz, který požadovanou knihu rád zapůjčí.
Nejstarším včelařem v organizaci je Jaroslav Čeřovský z Lázní Bělohradu, kterému bude v příštím roce 90 let, přičemž stále pečuje o tři včelstva a zúčastňuje se členských schůzí. Naopak nejmladším včelařem je šestnáctiletý Jakub Zahrádka z Lánů, který chová osm včelstev.

Výnosy medu
Letošní výnos medu odhadujeme na 20 kg/včelstvo. Převládal med květový, ale byl i tmavý, medovicový. Přestože věkový průměr členů v naší organizaci je přes 60 let, většina našich včelařů má vedle včelaření další koníčky – zahrádku, ovocnářství, pěstují vinou révu, kaktusy, chovají holuby…
Včelaři organizovaní v ZO ČSV Lázně Bělohrad uvítají každého zájemce o přírodu a včelaření, vypomohou mu radou a v rámci možností i do začátku materiálně. Kontakty po případné zájemce:
Stanislav Stuchlík bytem: Za Mostem 430, Martin Kareš e-mail: kares28@seznam.cz, Vladimír Rak, e-mail: rakvlad @centrum.cz. Zveme veřejnost i na schůze ZO. Bližší informace lze čerpat rovněž ve spolkové skříňce, umístěné pod lékárnou u mostu v Lázních Bělohradě.

Co jste se z našeho představení nedozvěděli, to vám poví jubilejní ALMANACH, který jsme vydali u příležitosti pořádání včelařské výstavy v Raisově památníku. A víte, kdo jej ilustroval? Hádejte! Jméno vám dnes neprozradím. Ale v té době včelařil tento malíř v naší organizaci nejdéle, už od roku 1949. O včely dnes pečuje jeho vnučka. Nápověda: jeho jméno najdete v časopisu Podzvičinsko. Kdo nám pošle jméno tohoto malíře, dostane tuto publikaci zdarma. Jméno může poslat na e-mail, spolu s odpovědí na dnešní soutěžní otázku. A když ho neobjevíte, tak vám ho za týden, opět v úterním díle seriálu sami prozradíme.    Martin Kareš, jednatel ZO ČSV Lázně Bělohrad, o. s. 

Soutěž

Správné odpovědi na soutěž z minulého týdne: Trubci mají za úkol oplodnit mladou matku, zabezpečit tepelný režim uvnitř úlu. Odměnu za správnou odpověď dostane pí Květa Knapová z Nové Paky.

Pro tento týden máme pro čtenáře jednoduchou otázku: Jak se nazývá střední část těla včely? Odpověď zašlete do neděle 18. listopadu na e-mail: zokopidlno@vcelarstvi.cz, s uvedením svého jména a roku narození. Kdo odpoví první a správně, obdrží od včelařů medovou cenu, která je pro něj připravena v redakci Jičínského deníku.

Nápovědu k dnešní otázce najdete v PRACOVNÍM LISTU, na webové adrese: http://kopivcel.webnode.cz, v menu Včelařská soutěž. Oldřich Suchoradský

Další související díly seriálu naleznete ZDE:

Autor: Redakce

13.11.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Obchod - Obchod Nákupčí 25 000 Kč

Specialisté v oblasti prodeje a nákupu strojů, přístrojů a zařízení (kromě informačních a komunikačních technologií) SPECIALISTA/TKA PRODEJE. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 45000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: SPECIALISTA/TKA PRODEJE - pracoviště Hořice., V případě zájmu zašlete životopis na e-mail: vanc@hs-horice.cz; do předmětu uveďte specialista prodeje. Bližší informace na tel.:603 281 754 p. Vanc. , Požadavky:, - Orientace v obchodní činnosti a v základních principech marketingu, - Dobrá znalost práce na PC, - Komunikační dovednosti, odpovědnost flexibilita, schopnost týmové práce, - Dobrá znalost německého jazyka, anglický jazyk výhodou, - Vzdělání střední s maturitní zkouškou v oboru ekonomika a podnikání, popř. v technickém oboru., , Náplň práce, - Provádí průzkum trhu, analyzuje vývojové trendy, nabízí výrobky a služby HS, - Jedná ve styku se zahraničními zákazníky, dojednává ceny a platební podmínky, informuje o průběhu zakázky, termínu a způsobu expedice, - Vede agendu spojenou s přijetím objednávky v informačním systému Helios, - Zpracovává harmonogram odbytu výrobků s ohledem na kapacitní možnosti HS, , Poznámka:, - Mzda odpovídající získaným pracovním zkušenostem, dovednosti a praxi, min. od 25 tis. Kč., - Pracovní poměr na dobu určitou 6 měsíců - po zapracování a splnění požadavku zaměstnavatele pracovní poměr na dobu neurčitou, nástup možný dohodou.. Pracoviště: Hořické strojírny spol. s r.o., 508 01 Hořice v Podkrkonoší. Informace: Miloš Vanc, +420 603 281 754.

Management - Management Vedoucí 25 000 Kč

Řídící pracovníci v maloobchodě MANAGER/KA INTERNETOVÉHO OBCHODU/E-SHOP PRODEJE. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: MANAGER/KA INTERNETOVÉHO OBCHODU/E-SHOP PRODEJE - pracoviště Hořice., Životopis spolu s motivačním dopisem zasílejte na velkoobchod@globalmoto.cz., , Firma GlobalMoto je jedním z nejvýznamnějších distributorů motocyklového vybavení s mezinárodní působností na trzích v České Republice, Slovensku, Polsku a vlastními maloobchodními prodejními místy a internetovým prodejem produktů. Na tyto trhy dodáváme zboží již po více než 14let. Do portfolia zastupovaných značek patří zejména sortiment světově známých výrobců, jakými jsou Arlen Ness, Bell, Berik, Nolan, Premier, Sena, Spark a další., , V uplynulých letech firma vykazovala významný růst tržního podílu, upevnila své postavení na trhu a tento progresivní vývoj pokračuje i v roce letošním. Do svého rostoucího týmu hledáme schopné profesionály, kteří mají ambice podílet se svou prací na naplnění cílů, vedoucích k získání pozice lídra na trhu, v oboru obchodu motocyklového příslušenství a vybavení. Staňte se i Vy posilou týmu lidí, pro které je práce v motocyklovém oboru také vášní a životním stylem. , , Manager internetového obchodu/eshop prodeje, , Máte zkušenosti s prodejem nebo obchodního ducha? Nebojíte se nových zkušeností a komunikace s novými lidmi? Máte rád/a auta a motorky? Pak jste právě těmi, které hledáme. , , Co je náplní práce této pracovní pozice?, - péče a správa internetových objednávek, - komunikace se zákazníky, - on-line podpora zákaznických dotazů , - příprava zásilek k expedici, - administrativní péče o zákazníky za pomoci firemního CRM systému, , Co od Vás očekáváme?, - cit pro obchod a velmi dobré komunikační vlohy, - nadšení pro obor auto/moto a zastupované značky, - ochotu se učit a aplikovat své znalosti v praxi, - pečlivost a preciznost, - znalost oboru je nespornou výhodou, ale ne nezbytnou podmínkou, , , Co Vám nabízíme?, - pestrou práci v zajímavém oboru s atraktivními značkami a produkty na hlavní pracovní poměr, - velmi dobré platové ohodnocení s měsíčními, čtvrtletními a fiskálními bonusy , - flexibilní provizi z obratu internetového prodeje bez horního limitu, - jistotu výplaty mzdy v pravidelném výplatním termínu, - kompletní zaškolení, prodejní a produktová školení , - zaměstnanecké výhody a slevy na produkty, - Notebook, mobilní telefon, - možnost pružné pracovní doby , - osobní rozvoj, vlastní time management, seberealizace, , Nadstandardní platové ohodnocení, Bonusy/prémie, notebook, mobilní telefon, sleva na firemní výrobky/služby, flexibilní pracovní doba, vzdělávací kurzy, školení, firemní akce.. Pracoviště: Motorcycles & powersports s.r.o. - pracoviště hořice, 508 01 Hořice v Podkrkonoší. Informace: Milan Petrák, .

Výroba - Ostatní pomocní pracovníci ve výrobě DĚLNÍK/-CE V 12 200 Kč

Ostatní pomocní pracovníci ve výrobě DĚLNÍK/-CE V POTRAVINÁŘSKÉM PRŮMYSLU. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: DĚLNÍK/-CE V POTRAVINÁŘSKÉM PRŮMYSLU - pracoviště Hořice., V případě zájmu zašlete životopis na e-mail:prvnihoricka@seznam.cz. Bližší informace na tel.: 493 538 766 p. Chovancová. Můžete se dostavit i osobně v ÚT a ČT od 11 do 13 hod. na adresu provozovny., Požadujeme manuální zručnost, chuť pracovat., Nabízíme: masáže, pitný režim, pracovní pomůcky.. Pracoviště: První hořická s.r.o., Riegrova, č.p. 1823, 508 01 Hořice v Podkrkonoší. Informace: Eva Chovancová, +420 493 538 766.

Výroba - Výroba Elektromechanik elektrických zařízení 22 000 Kč

Elektromechanici elektrických zařízení (kromě zařízení v dopravních prostředcích) Seřizovač/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: SEŘIZOVAČ / KA, , Požadujeme: , •Minimálně SOU, , •manuální zručnost, , •znalost strojních součástí, pneumatiky a hydrauliky a technické dokumentace, , •praxe v seřizování strojů , •práce na 3 směny podmínkou, , Náplň práce: , •Nastavení výrobních zařízení, údržba, náhradní díly, apod., , Nabízíme: , •Stálé a perspektivní zaměstnání, , •dopravu do zaměstnání na směny dle jízdního řádu firemní dopravy, , •závodní stravování/stravenky, , •docházkovné,, •týden dovolené navíc, , •příspěvek na penzijní/životní připojištění., pomoc při zajištění ubytování na ubytovnách v Jičíně, , Kontakty: , V případě zájmu kontaktujte personální oddělení na telefonech: 493 504 140, 737 216 344 nebo vyplňte dotazník zájemce , o zaměstnání umístěný na našem webu a zašlete na adresu: , sona.ruzanska@hydra-components.com, Vhodné i pro cizince na zaměstnanecké karty.. Pracoviště: Hydra a.s. - pobočka jičín, Průmyslová, č.p. 1110, 506 01 Jičín 1. Informace: Soňa Ružanská, +420 737 216 344.


Házenkáři Karviné (v zeleném) si poradili s Jičínem i napodruhé.

Šulc? Na Karvinou umí, teď by se to hodilo

Tubus uložený do budovy kina v Jičíně
4

V útrobách kina je ukrytý tubus

Hrůzné nálezy z popelnic a tři tisíce pokut v jednom dni: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 20. dubna 2018.

Štrobl: Postup není priorita, ale chceme se o něj poprat

Jičínsko - Sobotka se možná pro někoho překvapivě drží v čele tabulky I. A třídy. A ve skvěle rozjeté sezoně chce zabojovat o postup.

Křivé obvinění ve valdické věznici

Valdice - Jičínští kriminalisté v těchto dnech zahájili trestní stíhání třiadvacetiletého muže, který je obviněn ze zločinu křivé obvinění.

Jednání o podobě nové budovy bělohradské radnice vrcholí

Lázně Bělohrad - Na zasedání zastupitelstva byl hlavním bodem programu nový městský úřad, jehož realizace se po mnoha letech blíží.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT