V novopackém domě seniorů zatím obyvatelé nemají kvůli teplu zdravotní problémy, ale výlet do Častolovic museli oželet. „Přeložili jsme ho na září, to už snad bude snesitelněji,“ jmenuje jedno z opatření ředitel zařízení Vladimír Šimek. Personál především dohlíží na pitný režim, senioři mají čaj, vodu i šťávu na pokojích i chodbách, které jsou opatřeny klimatizací.

„Ještě štěstí, že je v noci chladno, tak intenzivně větráme. Přes den máme okna zavřená a pokoje ochlazujeme přes chodby,“ popisuje ředitel „letní“ režim, který prý všichni zatím relativně zvládají.

„Zatím není nejhůř, větráme, zastiňujeme okna, využíváme větráky. Seniory kontrolujeme, dohlížíme na pitný režim,“ přibližuje aktuální stav v jičínském domově pro seniory ředitel sociálních služeb Tomáš Kolátor. Vzpomíná zároveň na loňský rok. „Červenec a srpen byly kruté, dům se nedal ochladit. Nyní ještě můžeme dopoledne větrat,“ připouští Kolátor.

Senioři zatím vycházejí na zahradu do stínu a dokonce mají naplánován výlet na zmrzlinu.

Sluníčko limituje i některé pracovní profese. „Na střechy můžeme jen dopoledne, pak už je to o zdraví, začne vás bolet hlava, motáte se,“ vysvětluje pokrývač Roman s tím, že kvůli horku tak dochází i ke zpoždění zakázek.