Sportovec nezaváhal, zaběhl si do auta pro lopatku a odkryl větší část vzácného pokladu. Na místě se nakonec našlo pomocí detektoru kovu deset kop stříbrných mincí, což je 600 kusů.

„Při dohledávce jsme objevili ještě několik desítek kusů mincí v hloubce asi 1 až 30 centimetrů od povrchu. Mohly se dostat na povrch například svahovou erozí, nebo působením živé přírody,“ objasňuje nález archeolog Radek Novák z jičínského muzea.

Podle něho si zde peněžní hotovost ukryl zřejmě někdo v období husitských válek. Mince byly zabaleny do pytle pravděpodobně z vlněného vlákna. „Měli jsme štěstí, že nález objevil slušný člověk, který nás ihned kontaktoval. Celá řada nálezů, objevených detektorem, se k nám spolehlivě nedostane. Jen víme z doslechu, že existují,“ krčí Novák rameny nad nepochopitelným chováním některých jedinců.

Archeologové místo prohledali a provedli zde ještě sondáž. „Prozatím nemáme rozlišeny všechny ražby, převažují pražské groše Václava IV. Můžeme uvažovat, že poklad byl uložen v husitských neklidných dobách, kdy se často peněžní hotovost schovávala. Nevíme o tom, že by zde bylo osídlení. Je to ukrytá hotovost, pro kterou si už majitel nikdy nepřišel. Na místě byly zachovány zbytky tkaniny, která vypadá jako vlna. Původ musí určit specialisté,“ přidává Novák podrobnosti.

Zhruba třicet metrů od nálezu objevili archeologové opravdu velkou vzácnost - měděnou sekyru s křížovým ostřím z počátku pozdní doby kamenné, zhruba z období 4 tisíce let před Kristem. Jde o velmi vzácný objev z počátku zpracování kovů v Evropě. Sekyrka váží přes kilogram.

Podle Nováka spolu nálezy nesouvisí, je mezi nimi přibližně pět a půl tisíce let odstup.

Hodnotu nálezu musí nyní určit znalec, kterého osloví majitel nálezu, kterým je Královéhradecký kraj.

„Mince nevypadají příliš atraktivně, takže na nich není mnohdy mnoho čitelného. Nesou známky dlouhého oběhu a byly také šizené,“ upozorňuje Radek Novák.

Poklady, které ukrývala zem, budou nyní zkoumat archeologové v Praze a sekyru také odborníci z Ústavu jaderné fyziky v Praze. Nálezci připadne podle zákona nálezné.