Aby byla služba co nejdostupnější, díky podpoře bikesharingu Hořicemi, Královéhradeckým krajem a místním partnerem a zároveň výrobcem sdílených kol nextbike, společností Olpran s.r.o., mají všichni obyvatelé 15 minut na každou jízdu zdarma. Právě do této časové hranice se totiž dle dat nextbike vejde cca 90 % výpůjček napříč Českem. Od 16. minuty se uživatelům účtuje standardní sazba 20 Kč, za každých dalších 30 minut jízdy.

Proces půjčení kola je jednoduchý

Stačí si stáhnout zdarma aplikaci nextbike, zaregistrovat se a najít volné kolo v blízkosti. Po načtení QR kódu na kole se automaticky odemkne zámek a jízda může začít. Pro správné ukončení výpůjčky je kolo třeba vrátit do jedné ze stanic nextbike, které jsou vyznačené v aplikaci nebo na webu www.nextbikeczech.com.

„Věříme, že investice města do moderní městské mobility ve formě sdílených kol je ten správný krok pro zvýšení efektivity mobility po městě a celkovému zklidnění dopravy,“ dodává Lukáš Luňák, CEO nextbike Czech republic.

O společnosti nextbike

Nextbike je největší česká bikesharingová platforma, která nabízí sdílená kola v desítkách českých měst. K dispozici je v nich přes 6500 městských kol a 500 elektrokol, na kterých aktivně jezdí přes 240 tisíc uživatelů. Kola se půjčují na stanicích pomocí aplikace, kde je možné kolo bezdotykově odemknout během 2 vteřin. Prvních 15 minut jízdy proplácí ve většině měst radnice, a když se uživatel dostane do cíle, kolo zase vrátí do jiné stanice, kde ho zamkne pomocí elektronického zámku a výpůjčka se mu automaticky ukončí. Pokud uživatel nechá kolo jinde, přijde mu napomenutí, při druhém přestupku pak pokuta. Nextbike úzce spolupracuje s dopravními podniky a radnicemi, jeho dlouhodobou vizí je napomáhat transformaci měst a podporovat mikromobilitu. Firmu založili dva bývalí profesionální hokejisté Lukáš Luňák a Tomáš Karpov, poté se k nim přidal ještě plavec Dan Rambousek. V roce 2022 platforma narostla o 150 procent a měla obrat 61 milionů korun. Celkově v Česku působí od roku 2018 a za tu dobu zaznamenala už více než 6 milionů výpůjček. Nextbike po celém světě využívá kola od tradičního českého výrobce Olpran.