„Rada města schválila smlouvy na pilotní projekt sdílených jízdních v Jičíně. Poskytovatelem kol bude společnost Nextbike Czech Republik s.r.o., která umístí ve všech částech Jičína na šedesát kol. Pilotní projekt potrvá po jeden rok, načež bude přínos sdílených kol vyhodnocen. Kola budou občanům k dispozici od března," potvrdil mluvčí jičínské radnice Jan Jireš.

Do chodu třídy se rodiče žáků aktivně zapojují
Montessori třída se přesune do "Komerčky". Město pro děti přestaví kanceláře

Na území Jičína bude asi 20 stanovišť s upravenými jízdními koly. Po dohodě se společností Nextbike bude prvních 15 minut pro uživatele zdarma a náklady budou hrazeny z rozpočtu města, poté bude poplatek 25 korun za každou zahájenou půlhodinu. „Rozmístění odpovídá výsledkům dopravních průzkumů, které město Jičín v minulosti zadalo, a chceme zaopatřit všechny části města, včetně Popovic a Robous. Protože půjde o pilotní projekt, na základě praxe se může rozvržení stanic změnit. V žádném případě se nejedná o pevně stanovené schéma," vysvětlil Jan Jireš.

Žáky posledního ročníku základních škol čekají přijímačky na střední. Ilustrační foto.
Tohle jsou základní školy na Jičínsku, jejichž žáci nejlépe zvládají přijímačky

Vypůjčení bude fungovat přes speciální aplikaci v mobilním telefonu. Po nainstalování a registraci ji uživatel použije pro odemčení kola ve stojanu, a zároveň přes tuto aplikaci uhradí poplatek, pokud bude jízda trvat déle než 15 minut. Systém má opatření proti tomu, pokud by uživatel kolo nevrátil do stanoviště, či se dokonce rozhodl ho zcizit. Podle mluvčího radnice společnost Nextbike zajistí veškerou správu a údržbu kol. Postará se i o rovnoměrné rozmisťování kol, aby se nehromadily na některých stanovištích, a zajistí provozuschopnost minimálně 90 procent kusů v daný okamžik.

Do přízemí jezuitské koleje se při akcích Balbinea dostane široká veřejnost. Většina tajů barokní památky ale zůstává běžným návštěvníkům skryta. A často jsou to poklady a bizáry.
VIDEO: Jezuitská kolej v Jičíně ukrývá starou kapli i bizarní sovětské kino

Společnost Nextbike Czech Republic se jako jediná zúčastnila předběžných tržních konzultací k plánované veřejné zakázce Sdílená kola ve městě Jičín. „Závěrem konzultací je, že město Jičín s touto společností otestuje sdílená kola v jednoletém pilotním projektu. Cena za službu společnosti Nextbike je 1,3 milionu korun včetně DPH. Protože je projekt v souladu s vládní koncepcí, jsou dostupné dotační projekty, kdy Královéhradecký kraj chystá dotační titul s možností podpory až ve výši 500 tisíc korun," upřesnil mluvčí města. Smlouva se společností Nextbike bude uzavřena na dobu určitou od 1. března do 31. prosince 2024."

S využitím tiskové zprávy.