Tento netypický způsob závodění ve výběhu klášterních schodů ani tentokrát nezůstal nic dlužen své pověsti netradiční adrenalinové akce. Závod, ve kterém měří své síly děvčata dohromady s chlapci, je ukázkou nelítostného boje a osobní prestiže. Přesto se děvčata dokázala v pěti případech prosadit na stupně vítězů, dvakrát dokonce na stupeň nejvyšší.
Na startu se letos sešlo 104 mladých závodníků, kteří byli podle věku rozděleni do pěti věkových kategorií, od předškolních až po deváté třídy základní školy.

Samotný závod začal tradičně kvalifikací, kde byl každému „schodaři" v individuálním výběhu do schodů elektronickou časomírou změřen čas. Dle pořadí času z kvalifikace v dané kategorii byli závodníci posléze nasazováni do vyřazovacích bojů, rozběhů, kde vedle sebe běželi 2-3 závodníci o postupová umístění, která je posouvala známým pavoukem až do finálového rozběhu.

Tam už schodaři bojovali ve tříčlenném finále o získání velkého poháru pro vítěze, speciální schodcrossové medaile a diplomy, velký domácí koláč a kreditní poukázku do novopackého sportovního obchodu.

Poháry vítězům
Letos se v Nové Pace opět rozdalo vítězům jednotlivých kategorií pět těžkých schodcrossových pohárů. V kategorii ročníků 2009-2010 zvítězila Štěpánka Nýdrlová, v kategorii 2007-2008 Jakub Samler, v kategorii 2005-2006 Klára Horáčková, v kategorii 2003-2004 Matěj Vik a v kategorii 2000-2002 Jiří Kučera.

Traťový rekord schodcrossu Jakuba Vitvara z minulého roku (letos již nemohl startovat-ročník 1999), jehož kvalifikační čas měl hodnotu 9,22 sekundy, tento rok nebyl nikým překonán.

Vynikající atmosféru celé akce dotvářelo stejně jako v minulých letech bouřlivé povzbuzování a fandění přihlížejících diváků a rodičů, rozmístěných po celé délce schodů, a především pak neuvěřitelné nasazení všech malých závodníků, kteří ve snaze o postup do dalších bojů dokázali podat vyčerpávající výkony. Cesta k finálovým bojům byla dramatická a následné slzy mnohých malých závodníků po prohrané bitvě byly dokladem jejich nesmírné touhy po vítězství. Nemalou náplastí na zklamání z prohry byl pak účastnický diplom, kde měl každý závodník zaznamenán svůj kvalifikační čas, a sladká odměna v podobě lahodného koláče.

Celým závodem opět provázela známá moderátorská dvojce Petr „Doyle" Dejmek a Mirek „Body" Buchar. Dospělí mohli zchladit fanděním unavené hlasivky točeným pivem nebo kofolou a účastnické koláče byly pro děti, díky podpoře novopackého pivovaru a střední škole gastronomie a služeb, zdarma.

Packý Schodcross 2015 byl díky slunečnému počasí a velkému počtu závodících příjemnou tečkou za letošním létem a zanechal velice příjemný pocit ze zájmu dětí o takovýto netradiční způsob závodu.

Zážitek dětí
Organizátorům Schodcrossu s podpůrnou skupinou „TáTaCamp" v zádech, složenou ze spřátelených rodičů a jejich dětí, kteří již přes 15 let pořádají soukromé „adventure" dětské prázdniny, se i letos podařilo naplnit očekávání super akce a děti všech věkových kategorií tak mohly porovnat své síly a zažít na vlastní kůži opojný pocit vítězství.


Závěrem nezbývá než doufat, že organizátorům i nadále jejich nadšení vydrží do dalšího ročníku novopackého Schodcrossu.