Dárci mají možnost přispívat formou DMS na sbírkový účet, nebo do pokladniček např. v pardubické kavárně Výměník v Polabinách. Sbírka bude ukončena v červnu 2014.

Ředitel sdružení lékař Petr Hejzlar vysvětluje důvody, proč sdružení sbírku provádí: „Řada lidí s duševní nemocí finančně strádá, protože je nemoc omezuje ve výkonu zaměstnání, někdy i vede k potížím ve finančním hospodaření. Hlavní činností sdružení jsou sociální služby, které lidem pomáhají se zajištěním invalidních důchodů, sociálních dávek i s přípravou na zaměstnání. Pomůžeme zajistit základní příjmy, ale k radosti ze života mnohdy ještě něco chybí. Třeba možnost finančně zajistit nějakou věc nebo činnost, bez které se sice obejdete, ale trápí vás, že si ji nemůžete dovolit. Tohle strádání pochopitelně nepřispěje, aby byl člověk duševně v pohodě. Takže jsme chtěli mít možnost podpořit lidi v drobnostech, na první pohled nevýznamných, které jim ovšem udělají radost a zlepší kvalitu života."

Finanční pomoc

Jak konkrétně peníze ze sbírky pomáhají? Příklad uvádí Pavel Provazník, vedoucí rychnovské pobočky Péče o duševní zdraví: „Naše depresivní klientka se trápila tím, že nemůže přispět svému talentovanému synovi na přípravný kurz na konzervatoř. Hodně si to vyčítala, že je nemocná a neschopná. Za sbírky jsme jí poskytli 1000 korun a něco dala ze svého."

Dalším klientům dary pomohly pokrýt část výdajů za rekondiční pobyt, nakoupit výtvarné potřeby nebo zaplatit jízdné na setkání s lidmi ve volnočasovém klubu.

Od začátku sbírky se podařilo vybrat více než 7000 korun, nepočítaje v to peníze z pokladniček, které budou otevřeny až v červnu. „Částka prozatím zůstává za naším očekáváním. Jedním z motivů sbírky bylo i zapojení veřejnosti a zvýšení jejího zájmu o lidi s duševní nemocí. A to se nedaří, jak jsme chtěli. O to víc si vážíme každého drobného daru," komentuje situaci Hejzlar a dodává: „Ze sbírky jsme zatím podpořili sedm lidí, celkově jich bude v polovině roku kolem dvaceti."

Pestré aktivity

Aktivity sdružení jsou součástí Individuálního projektu na sociální služby Pardubického kraje II a Individuálního projektu Služby sociální prevence v Královéhradeckém kraji II. Projekty jsou financovány z ESF a státního rozpočtu ČR prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost.
DMS i účet.

Budeme rádi, pokud vás tyto aktivity osloví a chtěli byste do sbírky přispět, můžete tak učinit do června tohoto roku zasláním SMS ve tvaru DMS PEDEZET na číslo 87 777. Cena DMS je 30 Kč, z čehož Péče o duševní zdraví obdrží 27 Kč. Nebo můžete zaslat libovolnou částku na sbírkový účet č. 05 00 16 – 12 14 07 93 29/0800. Děkujeme.

Více se dozvíte na webu http://www.pdz.cz/ nebo také https://www.facebook.com /Pece.o.dusevni.zdravi   PDZ

Darované prostředky, ať už formou DMS nebo připsané přímo na sbírkový účet, jsou a budou beze zbytku využity přímo ve prospěch lidí s duševní nemocí. Zatím se podařilo vybrat zhruba 7 000 korun. Třeba se Vám to nebude zdát mnoho, ale věřte, že i malé částky mohou být významnou pomocí.

Osobní příběhy

Pokusíme se to ukázat na příbězích lidí, kterým jsme díky vám mohli finančně pomoci:

„Sám bych to nezvládl a musel sedět zase jen doma mezi čtyřmi stěnami," říká pětatřicetiletý muž, který se již 14 let léčí se schizofrenií, a kterému příspěvek ve výši 600 korun umožnil zúčastnit se rekondičního pobytu v Janských Lázních. Příspěvek pokryl část nákladů na ubytování a dopravu, což by si pan P. vzhledem ke svému příjmu 4 150,- korun měsíčně nemohl dovolit. Velice si chválil, že kromě nových míst poznal také lidi, se kterými je mu dobře a nemusí se před nimi stydět hovořit o své nemoci.

Mladé ženě příspěvek ve výši 700 korun zaplatil část rekondičního pobytu (ubytování, cestovné, strava). Klientka žije v Domě na půli cesty. Z důvodů projevů schizofrenního onemocnění a také velmi nízkých příjmů je velmi sociálně izolovaná a pasivní. Díky rekondičnímu pobytu se dostala z každodenního stereotypu, seznámila se s novými lidmi a aktivizovala svoje nepoužívané dovednosti.

Paní L. před více než rokem přišla o manžela. Splácení hypotéky, kterou společně s manželem uzavřeli na dostavění domku, zůstalo na ní. Ještě s manželem také využili služeb lichváře a ona nyní neví, jak dlouho bude mít ještě střechu nad hlavou. Léčí se totiž již několik let s depresí a není schopna potřebný obnos ke splácení vydělat. Paní L. bydlí v menší obci poblíž Chrudimi, kde se šíří spousta "zaručených" informací o její současné situaci, a proto se kontaktu s lidmi zde raději vyhýbá a je velmi osamělá. Příspěvek 500 korun jí umožňuje dojíždět na skupinová setkání v sociálně rehabilitačním klubu Polárka, který Péče o duševní zdraví provozuje v Chrudimi. Paní L. zde poznala nové lidi. Vidí, že někteří z nich se sice potýkají s podobnými problémy, ale daří se jim je postupně zvládat, což jí dává novou naději.

Klientce ve věku 41 let z Hradce Králové, která se léčí se s paranoidní schizofrenií, byla poskytnuta částka 300 korun na zakoupení výtvarných potřeb. Klienta byla moc ráda, že si mohla koupit skicáky, tužky, štětce a tempery, protože dříve byla zvyklá si pravidelně malovat. Vždycky jí to pomáhalo vyjádřit věci, které „jsou v ní", a přinášelo jí to psychickou úlevu. Malování je pro ni koníček a radost v životě, možnost věnovat se tomu, co má ráda.
Paní S. trpí periodickou depresí, je rozvedená a stará se o nemocného syna. Pravidelně nepracuje, ačkoli se jí v obdobích bez depresí někdy daří získat příležitostnou brigádu. S invalidním důchodem sotva vystačí. K její depresivitě přispívá i starost o budoucnost syna a minimální možnost financování jeho zájmů a rozvíjení uměleckého talentu. Dar z DMS ve výši 1 000 korun umožnil financování přípravného kurzu herectví na konzervatoř, kterou chce syn studovat. Zlepšení možnosti synovy seberealizace přineslo klientce velkou duševní úlevu.

Pan R. má za sebou těžký život horníka a práci musel opustit kvůli onemocnění zad. Vrátil se zpět za svou původní rodinou, jenže jeho blízcí během dvou let zemřeli. Zůstal sám, protože zbývající rodinné vztahy jsou velice narušené. Povahově je samotář a introvert, nové vztahy navazuje obtížně. Již delší dobu se pán léčí s depresivní poruchou a má za sebou i několik sebevražedných pokusů. Do ústeckého střediska Péče o duševní zdraví přišel ve chvíli, kdy pro něj život již dál neměl smysl. Postupně se podařilo motivovat klienta k aktivnějšímu prožívání života. Díky daru 300 korun mohl zpestřit svůj volný čas. Spolu s pracovníkem navštívili cestopisnou přednášku a několikrát zašli do čajovny. „Rozhodně tento půlrok vnímám jako pozitivní změnu. Jsem vděčný lidem, kteří poslali peníze formou DMS.", říká klient.

Pan Z. trpí psychickým onemocněním organického typu a Bechtěrevovou nemocí, která ho omezuje ho v pohybu. Rád by chodil do práce na částečný úvazek, ale všude ho z důvodu zdravotních omezení odmítají. Trápí ho osamělost, většinu času býval doma a nikam nechodil. Příspěvek 350 korun ze sbírky umožnil klientovi účastnit se klubových setkání. Na setkáních poznal nové lidi, viděl, že se potýkají s obdobnými problémy, poznal sounáležitost a získal naději. Klienta omezuje také sociální fobie, a tím, že tráví volný čas na klubu, si lépe zvyká na společnost druhých lidí. S ostatními se mohl účastnit různých kulturních a společenských aktivit ve městě, které by si jinak ze svého nízkého příjmu nemohl dovolit.