Seznámit se s činností a službami, jenž jičínské centrum nabízí, jsme měli možnost v pondělí odpoledne, kdy se v rámci Týdne vzdělávání dospělých na městském úřadě konala přednáška s pracovnicí poradny, Kateřinou Kaizrovou.

„Lidem, kteří se na nás obrátí, zaručujeme především nestrannost a mlčenlivost, takže vše, co nám zde řeknou, zůstane za našimi dveřmi," ujišťuje zkušená pracovnice klienty, ale zároveň upozorňuje, že ani jejich středisko nemá výjimku z ohlašovací povinnosti.

„Ta se ale vztahuje jen na určité trestné činy. Týká se to například zanedbaných a týraných dětí," vysvětlila K. Kaizrová a dodala, že se s takovýmto případem ještě nesetkala.

Šance jít dál také pomáhá obětem vyrovnat se s reakcí okolí, která je někdy může ještě více srazit na kolena. „Setkala jsem se s paní, která byla přepadena. Lupič jí okradl a způsobil i fyzické zranění. Bohužel její manžel jí nevěřil a obvinil ji dokonce z nevěry., čímž celou situaci zhoršil. Paní s ním sice žila v jedné domácnosti, ale nemluvila s ním, po setmění přestala vycházet ven a značný problém ji činila i komunikace s neznámými muži. Uzavřela se před světem do své ulity," popisuje smutný případ z praxe Kaizrová.

Výhodou tohoto projektu je to, že obětem pomáhá v celém okruhu služeb. „Provedeme je nejen samotným trestným činem, ale pomůžeme jim i v ostatních oblastech jako je majetkové vyrovnání, otázka bydlení a další problémy, které se mohou objevit. Ke všemu jsem schopni zajistit psychologickou pomoc a pokud klient potřebuje a požádá o to, doprovodíme ho na policii, k lékaři či samotnému soudu. Klienty se rovněž snažíme motivovat a dokázat jim, že situace, v níž se nachází, je zvládnutelná," seznamuje s činností poradny Kaizrová.

Občanskou poradnu Jičín  letos využilo už kolem devíti set občanů, kteří řešili rovněž problémy s předlužením, rodinné či pracovní starosti a jiné.
„Je to zhruba stovka měsíčně. Proto je důležité se k nám na konzultaci předem objednat. Čekací lhůta pro objednání bývá okolo jednoho týdne, samozřejmě se snažíme najít co nejbližší termín, ale ne vždy se to povede. Co nejbližší termín se snažíme najít vždy také u akutních případů," říká K. Kaizrová, jenž tuto službu považuje za velmi důležitou, prospěšnou a nenahraditelnou.

Týden vzdělávání dospělých se koná od pondělí až do pátku. Lidé mohou navštěvovat různé přednášky, kurzy nebo ukázkové hodiny. Ještě dnes a zítra rovněž probíhá den otevřených dveří v knihovně.