"Samozřejmě se rádi podíváme na závody, ale po čase sem člověk začne jezdit hlavně aby se viděl s partou kamarádů," shodovali se diváci. Podle pořadatele Martina Babáka by se mohla tradice každoročních závodů v Nemyčevsi opět obnovit.

"Pořádali jsme každý rok třeba osm závodů, ze kterých vždy vzešel celkový vítěz. Nejvíce se účastnilo asi padesát vozů, to jsme pak závodili do večera. Ale po čase zájem trochu opadl, tak jsme na čtyři roky Rally přerušili," vysvětluje Babák. Po svém otci zdědil lásku k autům a závodění. Jiří Babák se proslavil svými kousky v Tatře, jeho syn Martin nyní rovněž jezdí autokros, i když letos zatím sezónu trochu zanedbával. "Nebylo moc času ani myšlenek," říká.

Nemyčevská Rally show strhla jezdce všech věkových kategorií, kteří s auty často vlastní výroby nebo alespoň upravenými jezdili věrně každý rok. "Účastnit se může každý, stačí mít vozidlo a platný řidičák. Ale jezdili s námi hlavně mladí kluci. Ti si ale postupem času pořídili rodiny, hypotéky, a logicky na závodění nezbyl prostor. Teď jsme vycítili, že by mohl být správný čas zkusit navázat," říká Martin Babák.

Letošní ročník se rozhodli věnovat jako memoriál pro Standu Šoltyse a Jardu Kareše. "Kluci s námi jezdili, mávali a měřili na startu, ale dnes už mezi námi bohužel nejsou. Tak jsme jim chtěli Rally věnovat a vzpomenout na ně. Pokud všechno půjde hladce, uděláme to i příští rok," vysvětluje pořadatel. Celou událost se jim podařilo uspořádat asi za měsíc, nejvíc bojovali s tím, aby se zpráva o závodech dostala mezi bývalé i nové zájemce. Řada z nich totiž žije daleko, někteří dokonce své závoďáky prodali nebo rozebrali. "Do příštího roku chceme zase začít fungovat na sociálních sítích a na webu a dát tak všem na vědomí, že jsme zpět," říká Babák.

Akci jsou nakloněni nejen příznivci rychlosti a vůně spálené gumy, ale také vedení obce. "Starosta nám fandí, rozhodli jsme se tedy něco obci vrátit. Vstupné na závody je dobrovolné a z výtěžku bychom chtěli v srpnu uspořádat dětský den. Udělat něco hezkého pro ty nejmenší," prozrazuje Babák.

Sobotní závody byly hodně napínavé. V kategorii do 1400 cm ovládl trať domácí Jakub Růžička s vlastenecky vyzdobeným vozem. Na paty mu celý den šlapal Dušan Horák, kterého ale přes neuvěřitelné výkony zradil motor a skončil na druhém místě. S bronzem skončil Filip Stříbrný.

V kategorii nad 1400 zvítězil s přehledem Matěj Novotný, v závěsu za ním si pro stříbro dojel Michal Janeček. Statečně zabojovala také jediná žena závodu, Zuzana Horáková si odnesla bronz.

V kategorii vozů speciál zvítězil Pavel Stříbrný, na druhém místě skončil Roman Hetfleiš a jako třetí na bednu vystoupal Matěj Florian.