Příběh zdejšího ševce, který je pro urážku nohy starosty Humpála vyhnán do lesa Řáholce. kde se z něho stane loupežník, splynul z pera spisovatele Václava Čtvrtka. Nezapomenutelnou podobu mu pak vtiskl výtvarník Radek Pilař. Právě na počest těchto dvou tvůrců se rozhodl Nadační fond Jičín – město pohádky vytvořit fotoknihu a slavnostně ji předat Pilařovým a Čtvrtkovým ve středu 13. září po slavnostním zahájení letošního festivalu Jičín – město pohádky.

Pořadatelé nyní sbírají potřebné materiály a žádají veřejnost o zaslání kopií fotografií, podpisů či jiných materiálů s Radkem Pilařem či Václavem Čtvrtkem. „Přijímáme také snímky s Rumcajsem a jeho rodinou, ať už v podobě kreslených postaviček či kostýmovaných osob,“ říká šéf nadace Dominik Malý s tím, že na stole se mu už kupí část zajímavých historických fotek. Pokud jste majiteli hledaných materiálů, můžete je adresovat na Nadační fond Jičín – město pohádky, Denisova 400, 506 01 Jičín nebo na e-mail pohadka@pohadka.cz.

Rumcajs slaví padesátiny, Jičín chystá jeho „tatínkům“ loupežnické fotoalbumZdroj: Archiv

Jak se v Jičíně narodil švec Rumcajs

Loupežník Rumcajs je pohádková postava z Večerníčku, jejíž příběhy následně vyšly i knižně. Autorem televizních příběhů je Václav Čtvrtek a ilustroval je Radek Pilař, oba tvůrci se podíleli také na knižním vydání. Výtvarná podoba známého pohádkového loupežníka Rumcajse poprvé spatřila světlo světa v roce 1967, tedy právě před 50 lety. Václav Čtvrtek příběh dříve poctivého ševce a poté loupežníka z donucení zasadil do svého milovaného města Jičína a blízkého okolí. Rumcajs se proto letos stává hlavním celoročním motivem pohádkového Jičína a je bezesporu nejznámějším jičínským hrdinou. Večerníčkové příběhy Rumcajse později Václav Čtvrtek rozšířil o další příhody v několika knihách, nejznámější je trilogie Rumcajs, Cipísek, Manka. První příběhy o Rumcajsovi vyšly v 60. letech 20. století.