Právě uplynulý červenec se stal nejnavštěvovanějším měsícem z více než desetiletého působení Íčka. Práh zařízení překročilo 26 955 osob, z toho asi pět procent turistů většinou Poláci, Němci, Holanďané, začali dojíždět turisté ze severských zemí a Izraele. Denní návštěvnost se tak pohybovala nad 850 lidí. Nejfrekventovanějším dnem se pak stal pátek s magickým datem 7. 7. To se počítadlo zastavilo na 1592 osobách.

A proč Jičín působí na turisty jako magnet?

Šéf Íčka Jakub Šeps se domnívá, že svůj podíl na tom mají 50. narozeniny jednoho z nejslavnějších jičínských rodáků, loupežníka Rumcajse. Druhým hlavním důvodem je celorepublikový růst tuzemské turistiky.

„Rumcajs s Mankou chodí každý den po městě, navíc tu má loupežník vlastní galerii, otevřena je Rumcajsova ševcovna, Cipískova stezka,“ jmenuje Šeps místa, kde se mohou příchozí s loupežníkem potkat. Obohacena byla i nabídka předmětů s Rumcajsem.

Dalšími lákadly na Jičínsku jsou Prachovské skály, Hruboskalsko, Malá Skála, Trosky, Kost, Humprecht, Valdštejnská lodžie.

S prázdnou z Íčka neodejdou ani zájemci o sport. Zařízení půjčuje koloběžky a lidé se mohu projet třeba lipovou alejí, v nabídce je cykloturistika, pěší turistika, k dispozici je moderní koupaliště.

Prakticky každého turistu prý také zajímá, kde se dobře najíst, což prý v Jičíně není pro hustou síť restaurací a kaváren problém. Časté dotazy směřují na to, kam zavítat s dětmi. Takže zde doporučují muzeum, Valdickou bránu, a také les Řáholec s Rumcajsovou jeskyní. „Přijeli jsme z Oslavan u Brna. Byla jsme tu jako a Jičín mě moc oslovil. Je to krásné pohádkové město,“ říká o Jičínu Jana Březinová.