Rozhovor s Janem Kaizrem, šéfem klubu jičínských turistů, který na sobotu připravuje padesátý ročník Pochodu Českým rájem s heslem Zdrávi došli:

Jan Kaizr.Putování za Rumcajsem bude zahájeno v sobotu na velkém nádvoří jičínského zámku, což je trošku netradiční.
„Ano, poprvé startujeme z velkého nádvoří. Je to jednak kvůli význačnému jubileu, potom, aby se sem všichni vešli. Chystáme i organizační změny, kdy každá trasa bude mít svůj vlastní stánek, kde účastníci zaplatí startovné, obdrží pamlsek a také v závěru nové účastnické listy s Rumcajsovou rodinou.

Připraveny jsou i dřevěné turistické známky, účastnická vizitka ve formě samolepky či buton s motivem Rumcajse, Manky a Cipíska. Startovné si mohou zájemci zajistit už nyní v městském informačním centru, zamluvit si mohou rovněž nocleh. Kuriozitou je, že v obřadní síni zámku neproběhne žádná svatba," uvedl Jan Kaizr, šéf Klubu turistů v Jičíně.

Pochod slaví padesátiny, očekáváte gratulanty?
Na slavnostní zahájení v devět hodin jsme pozvali představitelé města, pozvána je i paní Pilařová, manželka malíře Radka Pilaře, duchovního otce Rumcajsovy rodiny. Kontaktovali jsme i dceru Václava Čtvrtka. Očekáváme příjezd turistů z Jeny, pravidelně přijíždějí lidé z Polska, kde je postavička Rumcajse velice populární. Do tří hodin je na zámeckém nádvoří zajištěn moderovaný program, kde vystoupí děti, Řehečské kvarteto, přijde i kouzelník, zajištěno bude také občerstvení.

Potřebné info
Dětské trasy: 3, 7, 9 km
Trasa pro kočárky: 6 km
Trasy pro dospělé: 14, 21, 28, 38 a 52 km
Cyklisté: 25, 43 a 60
Start a prezence: v sobotu 26. března od 6 do 11 hodin na velkém nádvoří jičínského zámku
Cíl: do 18 hodin na nádvoří zámku
Odměna: každý účastník, který uhradí startovné, obdrží na startu pamlsek, a pokud projde všemi kontrolami, získá účastnický list, suvenýr a čaj, na trase 52 km je připraveno tekuté občerstvení.


Rumcajsova rodina asi nebude na té velké slávě chybět.
Určitě nebude, dokonce přijede v kočáře a Rumcajs s Mankou při této příležitosti oslaví společně padesátileté jubileum.

Pro organizátory asi náročná příprava.
To určitě, tady bych chtěl poděkovat paní Doškářové, která se denně věnuje zajištění pochodu. Letos nově nabízíme ubytování v ubytovně Sport v Revoluční ulici, čímž zlepšíme komfort pro účastníky.

Trasy už jsou vyznačené?
Částečně využíváme turistických značených tras, o které pečují naši členové. Každé tři roky obnovují jednu z tras. Zbytek tratě se vyznačí krepovým papírem v pátek pozdě odpoledne, protože jinak hrozí, že značení zmizí.

Stává se to?
Ano, taky se stává, že někteří vtipálci sundávají značení během pochodu. Tady bych chtěl připomenout, aby se turisté chovali obezřetně vůči přírodě i k sobě navzájem.

Nechávají po sobě pěšáci nepořádek?
Bohužel, v neděli se vydáváme na frekventované trasy, které musíme po pochodu uklidit včetně toho, že uklízíme nepořádek nejen po pochodnících. Vždycky sebereme tak deset plných pytlů.

Jakou očekáváte účast?
Jsme připraveni zhruba na šest tisíc lidí. I když je otázkou, když do akce vstoupily velikonoční svátky, zda lidé nepůjdou za jinou zábavou. Poslední roky zájem o akci opět vzrostl, z čehož máme samozřejmě radost.

Můžeme spočítat, kolik turistů se během padesáti ročníků vydalo na pochod Českým rájem?
To nelze, přesnou evidenci vedeme až od roku 1973, kdy můžeme sledovat vlny zájmu. Na začátku devadesátých let jsme zaznamenali velký útlum, ale nyní se zdá, že se pochod vrací na výsluní, lidé se vrací do přírody. Samozřejmě vycházíme z počtu placených účastníků, jinak lidí přijde daleko víc. Také po nás požadují, abychom zavedli startovné pro psy, když máme pro kočárky, ale na to letos určitě nedojde.

Když se vrátíme do historie, odkud startoval první pochod?
V počátku to bylo z Husovy ulice nebo od zámku, tenkrát byly tři trasy a lidé vycházeli v hodinových intervalech, pochod byl dálkový. V osmdesátých letech se přidaly trasy dětské a pak další, aby se lidé v krajině rozprostřeli.

Přání organizátorů k padesátému jubilejnímu ročníku?
Pěkné počasí, hodně účastníků, kteří se k nám budou vracet i mimo jubilejní ročníky, a aby všichni došli v pořádku. Našim snem je, aby se jednou turisté mohli vydat nejen kolem Prachovských skal, ale projít i touto oblastí.

To jste mi přihrál na další otázku. Stal se někomu během pochodu nějaký vážný úraz, kdy jste museli volat záchranáře?
Nevzpomínám si, ale určitě ne. Spíš je hezké, že někteří se vracejí unaveni nejen chůzí, ale po posilnění nějakým nápojem.

Která trasa je nejfrekventovanější?
Nejvíce dětské trasy, z nich pětikilometrová, pak čtrnáctikilometrová pro mládež. Turisty je nejvyhledávanější osmadvacetikilometrová. Zájem je i o šestikilometrovou pro kočárky a speciální pro kolisty. Letos jsme pozměnili dětské trasy, které zavedou účastníky ke skautskému srubu.