Protestovali tak proti dvěma projednávaným bodům, které se týkají městských pozemků. Konflikt by mohl za necelé dva týdny ovlivnit jednání o vládnoucích koalicích v Jičíně.

Opoziční zastupitelé hned v úvodu zasedání požadovali vyškrtnutí dvou naplánovaných bodů, které se týkaly směny městských pozemků za pozemek u Cidliny a prodeje městského pozemku pod Čeřovkou jičínskému podnikateli a majiteli obchodu s hobby vybavením Ladislavu Komárkovi. Rada města s Komárkem vyjednala nižší ceny, než opoziční zastupitelé považují za přijatelné. Když jejich návrh neprošel hlasováním, rozhodli se na protest hned zkraje zasedání odejít.

„Domníváme se, že schválením těchto dvou bodů by zastupitelé nepostupovali v souladu s péčí řádného hospodáře a požadujeme do doby, než dojde k prověření námi předložených skutečností, o vyřazení těchto bodů z jednání zastupitelstva,“ uvedli v podepsaném prohlášení Ladislav Brykner (ODS), Miloslav Kůta a Martina Saláková (Patrioti pro Jičín), Miloš Starý (JDK), Petr Kebus (KSČM) a Aleš Babák (USZ). Další dva členové opozice byli z jednání předem omluveni.

V prohlášení označují směnu a prodej pozemků za jednostranně výhodné pro Komárka, a tím pádem podezřelé. Mimo jiné se jedná o směnu pozemku v Popovické ulici na břehu Cidliny za městský pozemek v Dělnické ulici za Praktikem. Podle odhadu protestujících se tržní cena pozemku za Praktikem pohybuje okolo šesti až sedmi tisíc korun za metr čtverečný. Odhadce oslovený radou města ale hodnotu pozemku podle předložených materiálů odhadl na 3 600 korun za metr čtverečný.

Třicetiletý muž utrpěl velmi vážná zranění, vrtulník jej odnesl do hradeckého traumacentra.
FOTO: Na Prachově spadl horolezec. Uprostřed skal k němu přistál vrtulník

Ve směně za pozemky u Cidliny, jejichž cena se podle odhadce pohybuje okolo 2 tisíc korun za metr čtverečný, jejíž podmínkou je, že Komárek doplatí cenu rozdílu, tak podle opozice přijde městský rozpočet o 13 milionů korun. Obdobné připomínky se týkají i prodeje pozemku na Čeřovce, při kterém podle opozice přijde město o více než 200 tisíc korun.

Silniční spojka

Travnatý pruh mezi Kauflandem a MaxiHitem bude město v budoucnu potřebovat pro vybudování silniční spojky mezi ulicemi Popovická a Pod Koželuhy. Silnici obyvatelé Nového Města vyžadují, do svého předvolebního programu ji zahrnulo nejedno jičínské hnutí a podle místostarosty Petra Hamáčka (Sdružení pro Jičín) výrazně uleví dopravě mezi autobusovým nádražím a Novým Městem.

„Město musí při hospodaření dbát především na veřejný zájem. Tím je v tomto případě získání pozemku a stavba propojující silnice. Takže přestože se zdá z finanční stránky směna nevýhodná, z pohledu veřejného zájmu výhodná je,“ podotkl Hamáček. Směnu podpořily také právničky jičínského úřadu.

O získání pozemku u Cidliny usiluje město už od roku 2010, dosud se ale nepodařilo najít s majitelem shodu v ceně. To potvrdil i Ladislav Komárek, který se projednávání zmíněných bodů na zastupitelstvu účastnil.

„Dosud se nám nepodařilo dohodnout, nabízená cena se mi zdála nevýhodná. Nyní ale rada přišla s nabídkou výměny, se kterou jsem s ohledem na obchodní zájmy svého podniku mohl souhlasit,“ pronesl v projevu k zastupitelům.

Byl členem koaliční strany

Komárek byl v minulosti členem koaliční TOP 09, nicméně zdůraznil, že svou politickou činnost před lety ukončil a v současném sporu jeho dřívější působení ve straně nehraje žádnou roli.

Oba body jednání zastupitelstva koalice schválila, stejně jako ostatní body jednání. Nikdo z opozičních zastupitelů se do sálu nevrátil.

Protest způsobil rozkol nejen v zastupitelstvu, ale také mezi občany. V Jičíně tak krátce před volbami vznikly dva tábory. Jeden rozhodnutí zastupitelů neúčastnit se rozhodování, se kterým nesouhlasí, vítá. Druhý naopak odchod z jednání a odmítnutí si vyslechnout vysvětlení druhé strany a navíc neúčast na projednávání dalších bodů považuje za zanedbání zodpovědnosti zastupitelů.

Pokud se podaří práce obnovit na přelomu roku, mohlo by SeniorCentrum přijmout nové klienty na jaře 2024.
Práce na SeniorCentru v kasárnách na čas ustaly. Na vině je zdražení materiálu

Konflikt by mohl mít vliv na sestavování budoucího vedení města po komunálních volbách. Mezi zastupiteli z koaličních stran a opozicí podle silných vyjádření na středečním zastupitelstvu panuje velký rozkol, který bude při povolebních vyjednáváních možná dost složité uklidnit. Ke komunálním volbám se občané sejdou 23. a 24. září. V Jičíně se do zastupitelstva hlásí rekordních dvanáct uskupení včetně obhajujícího starosty a obou místostarostů.