VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Roubenka z Předklášteří

NOVÁ PAKA - Zpráva z redakčního mailu.

22.7.2007
SDÍLEJ:

Motiv z pozvánky vydané Novou Pakou jako informativní tiskovinu - program oslav 650 let města.Foto: MÚ Nová Paka

Dostala jsem novou knížku Lázně Bělohrad – Vlastivědná čítanka a horlivě jsem hledala, zda je zde zmínka o Nové Pace. Ve fotografické příloze jsem našla typický pohled na klášter od jihu se střechami domků a korunami stromů na svahu pod klášterním kostelem. V popředí fotky roubenka č.p. 166 na nároží ulic Lomnické a Záhorského.
Jindy jsem čekala na autobusovém nádraží na spoj. Na vývěsní tabuli byla upoutávka na probíhající výstavu Oskara Teimera v Malém sále MKS. Na plakátu byl motiv Nové Paky – klášter s roubenkou č.p. 166. Dole bylo napsáno, že část výtěžku z prodeje bude použita na výstavbu psího útulku. Napadlo mě, že tento domek dělá službu druhým, a přitom by sám potřeboval pomoct.
Vybírala jsem pohlednici Nové Paky pro své známé. Na většině z nich byla majestátně vyhlížející věž klášterního kostela Nanebevzetí Panny Marie a pod ní skromně se krčící ona roubenka s mansardovou střechou. Bezpochyby všichni Novopačané cítí, že ten domek patří k jejich městu stejně jako kostel nad ním. A proto jsme již v loňském roce s vedením města hledali cestu nejen pro jeho záchranu, ale i vhodné využití.
Současný majitel Ing. Horák přiznal už v roce 2005, kdy dostal finanční podporu z Havarijního programu Ministerstva kultury ČR na opravu střechy, že nebýt této podpory, do oprav by se nepouštěl. Projekt na jeho sanaci z února 2005 od Milana Birtuse odhalil značné poškození dřevěných částí i zděné soklové části. Záměr aktivnějšího využití půdního prostoru pro bydlení neumožňuje negativní postoj památkářů k prosvětlení půdy okny ve střeše. Nabízenou finanční podporu na sanaci obvodového zdiva v roce 2006 již Ing. Horák odmítl a nabídl svůj dům k prodeji realitní kanceláři. Situace s rozestavěnou kulturní památkou v historické části Podklášteří v Nové Pace byla již vloni řešena ve Výboru pro památkovou péči a bylo jednáno o tom, že regionálně významnou drobnou nemovitost koupí město za cenu zhruba odpovídající nákladům vloženým na opravu od roku 2005 a bude zvoleno vhodné využití, například umístění informačního centra v tomto velmi exponovaném místě nedaleko parkoviště a nejvýznamnější kulturní památky. V krámku, který původně sloužil jako lékárna, se zdá být vhodné umístění například prodejny suvenýrů.
Letošní finanční příspěvek nemohl být přidělen, neboť úředníci nezajistili včas sepsání a odsouhlasení nákupní smlouvy. Též k prohlášení ochranného pásma bývalého kláštera paulánů v Nové Pace pracovníky MÚ nedošlo, ačkoliv jsou podklady od Národního památkového ústavu více než rok zpracovány a hranice pásma byla konzultována a stanovena. Doufejme, že nedojde k dalším demolicím barokních domů v nejstarší části města během diskusí o cestovním ruchu Novopacka mezi našimi úředníky a médii ve Středomoří, a nabyté inspirace z ostrova Lesbos nebudou brzdou při opravě české roubenky č.p. 166 v Záhorského ulici.
A propos, všimli jste si padajících sgrafit z novorenesanční budovy Integrované střední školy na náměstí vedle kostela? Už nám spadla druhá mořská panna!

22.7.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

VOJTĚCH NOVOTNÝ se narodil 14. ledna rodičům Kateřině Preusslerové a Bohumilu Novotnému . Po porodu měřil 50 cm a vážil 3,15 kg. Šťastná rodina bydlí v Kovači, kde Vojtíška vyhlížel dvouletý bratříček Ondra.
6

Právě jsme se narodili - leden 2018

Ilustrační foto

Pěšky je to o strach. Vznikne na nebezpečném úseku chodník?

Husa bez provázku a výcvik lavinových psů: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 18. a 19. ledna 2018.

Parkoviště u Arisu bude mít ještě letos nový povrch

Jičín - Radnice vypíše veřejnou zakázku na akci „Jičín – Veřejná prostranství – nábř. Kpt. Jaroše, ul. 17. listopadu a parkoviště u MěÚ“.

AUTOMIX.CZ

Exoti na prodej: O těchto autech jste určitě nikdy neslyšeli. Ale můžete je mít

Přijde vám, že je aktuální vozový park na našich silnicích poněkud uniformní a nudný? Nezoufejte. Stačí si otevřít nějakou velkou celoevropskou inzerci, zadat jako značku „jiné“ a už se na vás hrne přehršel bizarních a zajímavých aut, která na silnici jen tak nepotkáte. My jsme vybrali šest z našeho pohledu nejzvláštnějších.

Výstavě filmových plakátů předcházela sběratelská vášeň

Nová Paka - V malém sále novopackého kulturního střediska se uskutečnila vernisáž výstavy příznačně nazvané Zlatá éra československého filmového plakátu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>