Vysoké teploty a troška zbylé jarní vláhy povystrčily koncem jara pár kousků hřibů kovářů a kolodějů. A dále bylo jen a jen sucho a horko, které podhoubí vůbec neprospívalo.

Takže v okolí Lomnice se houbaři moc neradovali, zato v nedalekých Krkonoších na tom byli o poznání lépe. Krkonoše přitahovaly déšť častěji a tak se v lesích dalo najít průběžně několik druhů hub - muchomůrka růžovka, hřib smrkový, několik druhů holubinek, kozáci. Z vrcholků Krkonoš chodily pravidelně zprávy, že rostou. A co teprve na polské straně Krkonoš, tam se prý daly houby "sekat kosou" . Při těchto zprávách se nám jen těžko chtělo uvěřit, že někde prší…

Samozřejmě , že podobně na tom byly vrcholky Šumavy, Beskyd a dalších horských oblastí.

Už to vypadalo, že budeme letos vídat houby jen v atlasech, ale zdá se, že v září příroda trochu ožila a na okrajích lesů a cest se začaly objevovat hlavičky křemenáčů, kozáků, hříbků, pečárek, bedel.

Vážení a milí přiznivci hub, je to tady! Zveme vás na výstavu hub do Lomnice nad Popelkou, která se koná v neděli 23. září od 9 do 17 hodin opět v Orlovně. Výstava bude v letošním roce pouze jednodenní, protože jsme do poslední chvíle netušili, zda bude co vystavovat a v jaké kondici houby budou, aby se na vás vydržely čerstvě smát několik dní.

Budeme se snažit nashromáždit a předvést vám co největší počet druhů hub z našich lesů.

Chcete-li i vy přispět svojí troškou na naši výstavu, přineste nám na výstavu houby z vašeho okolí, o kterých si myslíte, že by mohly druhově oživit naši akci.

Jako tradičně budou připraveny k prodeji naše houbové kalendáře na rok 2019, můžete se seznámit s houbovou lékárnou, ochutnat houbové jednohubky a shlédnout i nějaké fotečky. K nahlédnutí a podepsání bude petice www.lomnickyles.cz, protože cítíme, že k tomuto tématu máme velice blízko.

Prezentaci našeho spolku najdete i na akci na Alainově věži u Lomnice nad Popelkou 28. září, kde budou pro vás připravené kvízy, hádanky a poznávačky na téma hub a lesa.

Těšíme se na setkání s vámi, milí čtenáři.

Houbařský spolek Lomnice nad Popelkou