V Královéhradeckém kraji se do finále probojovala ještě jabloň u Lidmanů, která roste v Machově na Náchodsku. Soutěžící před vstupem do letního hlasování čeká focení a setkání s místními a zástupci Nadace Partnerství, která za 19. ročníkem populární soutěže stojí. U babyky se budou lidé moci zvěčnit ve středu 17. června od 13 do 15 hodin.

Letošní ročník ankety se neobešel bez komplikací. „Kvůli obavám z nižšího zapojení veřejnosti do navrhování stromů jsme se letos rozhodli nominace o měsíc prodloužit. I díky tomu se nám nakonec sešlo krásných 54 tipů. Fakt, že se lidé nemohli scházet a domluvit se na hromadné nominaci, se projevil také větším počtem individuálních přihlášek,“ popisuje koordinátorka ankety Silvie Zeinerová Sanža.

Klání o nejzajímavější dřevinu odstartuje 21. července, kdy se na webových stránkách www.stromroku.cz zobrazí profily všech finálových stromů a podrobné informace o hlasování. Lidé pro své favority budou moci hlasovat tři měsíce, vítězný Strom roku získá odborné arboristické ošetření a bude reprezentovat Českou republiku v mezinárodním kole ankety Evropský strom roku v únoru příštího roku.